„Představa je taková, že se zakoupí 16 koloběžek, které budou mít stanoviště, tedy dobíjecí stanice, na čtyřech místech v Třebíči. Jsou to poměrně masivní stroje s širokými pneumatikami, dá se na tom dobře jezdit, osobně jsem je viděl v Praze, kde se jimi snaží nahradit problematické segwaye, jež zakázali,“ vysvětlil starosta Třebíče Pavel Janata (KDU-ČSL).

Dobíjecí stanice jsou naplánované u turistických infocenter na zámku, u Zadní synagogy v židovské čtvrti, na Karlově náměstí a dále u Alternátoru v Borovině.

Elektrokoloběžky podle starosty patří na silnici, kde jejich uživatelé musejí dodržovat pravidla silničního provozu stejně jako cyklisté. Po chodníku jezdit nesmějí.

Koloběžky se budou kupovat pouze v případě, že vyjde dotace. Celkové výdaje jsou vyčísleny na 550 tisíc korun, dotace má pokrýt polovinu sumy.

Už teď radnice využívá čtyři elektrokola a jeden elektromobil.

„Zkušenosti s provozem elektromobilu zatím nejsou, protože jsme ho obdrželi mezi svátky a teprve jej uvádíme do provozu. Zaměstnance je nutné proškolit,“ zmínil starosta Janata. Vůz na elektrický pohon by měl sloužit jako každé jiné referentské vozidlo městského úřadu, tedy zejména k jízdám po městě a do blízkého okolí. Je otázkou, co praxe ukáže, tedy jak daleko umí vůz dojet na jedno nabití. Zda třeba zvládne i cesty do Jihlavy.

Co se týče dopravy na elektrokole, tu si oblíbil i starosta. „Někdy na něm jezdím na pracovní schůzky,“ prozradil.