Jestli něčím ve svých 105 letech Františka Vyškovská je, pak rozhodně dámou.


Včera slavila narozeniny a společenská místnost v Domě svatého Antonína, zařízení pro seniory v Moravských Budějovicích, praskala ve švech.


Ředitel Ladislav Chloupek spolu se zaměstnanci a řádovými sestrami Boromejkami staré paní připravili důstojnou atmosféru. Nechyběl poschoďový dort, spousta dárků a Vyškovská si i zazpívala. Kterou? Svou oblíbenou - Pod našima okny teče vodička.


Její život byl docela pestrý i přes to, že se nevdala a neměla děti. V rodině bednáře trávila dětství ve společnosti dvou sourozenců. Základním školstvím prošla už na Vysočině, v Měříně. Následovala poštovní škola v Brně a pak pracovní proces. Za svůj život vystřídala zaměstnání ve dvaceti poštovních úřadech. Je patrné, že je velmi seštělá, mluví čtyřmi světovými jazyky, a to francouzsky, německy, anglicky a částečně rusky.


„Když jsem se jí dnes ráno ptal, co třeba cestování, sdělila mi zajímavé věci,“ nechal se slyšet ředitel Chloupek. Vyškovská má projetou nejen celou Evropu, ale byla též v Indii.


„Dal jsem si tu práci a spočítal, kolik hlav našeho státu zažila. Dospěl jsem k úctyhodnému číslu 13,“ dodal ředitel.


V Domě svatého Antonína tráví vitální důchodkyně už pátý rok, tedy od svých sta let. Donedávna si dokázala nejvíc pochutnat na masitých dobrotách, dnes preferuje spíš sladké. „Nejradši má třeba oplatky, které si namáčí do kafe,“ prozradila ošetřovatelka Jana Beránková. Podle jejích slov už stará paní příliš nevidí a slyší jen také špatně. „Proto na televizi nekouká, ale potěší ji, když si hlasitě z rádia poslechne například mši, je dost pobožná,“ zmínila Beránková.