Starosta Okříšek Zdeněk Ryšavý má v těchto dnech plné ruce práce s rozvážkou roušek, které místním lidem šijí zdejší dobrovolnice.

Úřadování se ale nezastavilo. Život totiž jde a musí jít dál. „Před pár dny jsme stihli doručit do výzvy žádost o dotaci na přestavbu starého obecního úřadu na byty,“ říká Ryšavý.

Pokud dotace klapne, do roka se bude bydlet. Pokud neklapne, jsou v Okříškách připravení přes zimu zaměstnat technické služby a vlastními silami, byť pomaleji, dílo zvládnout. Rozpočet je na 12 milionů korun. Půjde pak o běžné nájemní bydlení. Koho tam úřad městyse nastěhuje, si určí sám.

Hala společnosti Fraenkische
První firma z Vysočiny už oznámila, že na čas zavře. Další to zvažují

„Máme to vymyšlené jako startovací byty pro mladé či pro rodiny s dětmi, budou tam moci být v omezené míře třeba handicapovaní lidé. Neplánujeme takzvané sociální bydlení. S tím bývají na základě podmínek jiného typu dotace časté problémy, kdy obce musí dvacet let umisťovat sociálně znevýhodněné nájemníky,“ předeslal starosta.

V podmínkách této dotace je zmínka, že musí jít o rekonstrukci, nikoli o novostavbu, což projekt splňuje. Dům naproti vlakovému nádraží stojí od poloviny 19. století, jde o bývalou vilu poštmistra. Na úřadě městyse se za poslední roky sešlo třicet žádostí o byt, zájem lidé projevují. Nejmenší z těch nových bude mít okolo 45 metrů, ty větší pak okolo 70 metrů čtverečních.

Koronavirus, ilustrační foto
Červené stany a zavřené ambulance specialistů. Nemocnice řeší krizi