VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z ústavů mezi lidi. Vznikají nové domy pro hendikepované

Třebíčsko - Začlenit hendikepované lidi mezi ty ostatní. Místo pobytu v ústavech jim dát plnohodnotnější život. To je hlavní smysl chráněných bydlení, kterých na Třebíčsku přibývá.

17.2.2014
SDÍLEJ:

Chráněné bydlení. Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Už nějaký čas fungují v Náměšti nad Oslavou a okolí, nově v Hrotovicích, další by měla brzy vzniknout v Okříškách, Jaroměřicích nad Rokytnou a Pucově.

Tam se na nové obyvatele už nějaký čas připravují. „V okolí pozemku, na kterém nový dům vznikne, jsme rozmístili lavičky, aby si mohli při procházkách odpočinout. V takových akcích hodláme pokračovat, aby u nás byli spokojeni," řekl pucovský starosta Josef Svoboda.

Nové domácnosti pro mentálně a kombinovaně postižené klienty nabídne Domov bez zámku, který sídlí v Náměšti. Tam, ve Velké Bíteši nebo Vícenicích už čtrnáct podobných zařízení provozuje. „Klienti v nich žijí po jednom, v jednom domě jich je nejvíc deset, v průměru asi šest," popisovala ředitelka Domova bez zámku Alena Brožková.

V nových domovech nenajdou hendikepovaní jen střechu nad hlavou, ale třeba také práci v kavárně, kterou Domov bez zámku v Náměšti zřídil. „Ani zdaleka to není jen o výstavbě nového bydlení. Smyslem nejsou jen domky, ale to, že ti lidé jdou do zaměstnání a ve velké míře se začlení do společnosti. Domácnosti jsou k tomu jen prostředkem," mínila Brožková.

Pokládání základního kamene

Kromě nových bydlení v Pucově začnou brzy vznikat další v Jaroměřicích a Okříškách. Stavět z krajských a hlavně evropských peněz by se mělo začít na jaře. „Ve všech případech nás v nejbližší době čeká pokládání základního kamene," potvrdila mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Nejen pomoc postiženým lidem a jejich rodinám, kteří o ně bez pomoci sociálních pracovníků musí pečovat, přináší nové bydlení. V Okříškách vznikne chráněné bydlení v místě někdejšího chudobince. „Je to stará budova ze 30. let, postavila se v době hospodářské krize pro nezaměstnané, v poslední době ale chátrala, takže vítáme, že dostane nové využití," pochvaloval si okříšský starosta Zdeněk Ryšavý. Další bydlení stejného typu vznikne opodál, v nové lokalitě Boroví.

Podobně se podařilo využít i místo bývalého lihovaru a hospodářských budov v Hrotovicích. Chráněné bydlení pro šest osob, které provozuje třebíčské centrum Barevný svět, se tam otevřelo před měsícem. V lokalitě se zlepšilo hned několik věcí. „Vzniklo tam něco opravdu prospěšného. Navíc tam je nově parčík, který bude sloužit občanům, starat se o něj budou klienti. Tato část města se také otevřela pro běžné chodce, kteří před tím museli přes rušnou křižovatku," líčila starostka Hana Škodová.

Práce, úklid, vaření, volný čas

Krom bydlení a práce v okolí domova budou klienti dojíždět do zaměstnání a pečovat o chod domácnosti. „Ráno vstanou, za pomoci asistentky, někteří i sami si připraví snídani a odjedou do Třebíče do stacionáře, kde pro ně připravíme program, nebo do Jaroměřic. Tam budou pracovat v kavárně, textilní dílně nebo zámecké zahradě, takže si vydělají i nějakou korunku," popisovala ředitelka Barevného světa Alena Hostašová.

Lidi s lehčím typem mentálního nebo kombinovaného postižení ale úplný odpočinek nečeká ani po práci. „Samozřejmě si budou moci lehnout, číst si a dívat se na televizi nebo jít na procházku, do knihovny, ale také obstarat nákupy a úklid," podotkla.

Den běžného člověka je čeká také o víkendu. „To si budou vařit sami a už se na to moc těší. Jsou na to ale docela zvyklí, protože ve stacionáři máme cvičnou kuchyni, ve které se několik let na tuto změnu připravovali," poznamenala ředitelka třebíčského Barevného světa.

Zájem o chráněné bydlení v Hrotovicích převyšuje poptávku. „Vzniklo to z potřeby našich klientů a jejich rodičů. Někteří z nich už jsou starší a obávají se, že s přibývajícím věkem se o své děti nebudou moci starat. Když by nám někdo z bydlení odešel, zkrátka mu nevyhovovalo, což se může stát, tak máme okamžitě někoho, kým to volné místo zaplníme," řekla Hostašová.

I po dostavbě bytových jednotek v Pucově, Jaroměřicích a Okříškách budou kapacitní možnosti náměšťského Domova bez zámku stejné. Zázemí pro 70 klientů je podle ředitelky Brožkové zatím dostačující.

„Je to ale i proto, že lidé o tom málo vědí. Kdyby to bylo opačně, tak by rodiče nežádali pro své děti ubytování v různých ústavech," poznamenala. „Navíc rodinám nabízíme i přechodnou možnost ubytování až na tři měsíce, kdy si mohou trochu odpočinout a my se o klienta postaráme. Snažíme se tomu dělat reklamu, lidé toho ale využívají jen málo," dodala.

V Hrotovicích má brzy vzniknout i zázemí pro osoby s těžším postižením. „Půjde o přestavbu domu pod policejní stanicí. V něm budou klienti, kteří potřebují celodenní péči," upřesnila Brožková.

Mezi největší přispěvatele sociálních zařízení patří Evropská unie, kraj, města, obce a stát. „Díky Ministerstvu práce a sociálních věcí jsme třeba letos získali přes pět milionů korun na ambulantní služby. Byli bychom ale rádi za další sponzory, o ně je nouze stále," připomněla ředitelka Domova bez zámku. Transformaci ústavů podobného tomu, který se v minulosti nacházel v zámku v Jinošově, si pochvaluje starostka Hrotovic Hana Škodová. „Vidím v tom i ten výchovný moment pro naše občany, že klienti chráněného bydlení dokážou žít normálním životem nebo se zapojit do běžného dění v obci," zamýšlela se.

Nad rozpaky ze strany běžných obyvatel se pozastavil starosta Pucova. „Nevím o tom, že by ti lidé byli agresivní nebo někoho napadli, i když to o nich někdo říká. Já na takové věci reaguji tak, že nebezpečnější jsou opilí lidé," poznamenal Svoboda.

Oplatí stejnou mincí

„Ze zkušenosti mám dojem, že jak s nimi člověk jedná, tak mu stejnou mincí oplatí. Nezaregistroval jsem od nich nějakou zákeřnost," doplnil.

Výstavbou chráněného bydlení v obci také podle něj vzniknou tři až čtyři volná pracovní místa. „Uchazečky nebo uchazeči pro to samozřejmě musí absolvovat odborný kurz, pro místní je to ale určitě výzva, mít práci přímo v obci," řekl pucovský starosta.

Autor: Kamil Černý

17.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Radek Koten měl na slavnostním otevření poslanecké kanceláře v Jihlavě dobrou náladu.
4

Radek Koten otevřel poslanecké kanceláře

Ester Ledecká je překvapivá vítězka Super-G
20

Sportovci tleskají Ledecké. Američanka chce znát její DNA

Nacpal ruku do díry v kulečníkovém stole. A už ji nevyndal

Třebíč - Ke kurióznímu případu vyjížděli třebíčští hasiči v pátek 16. února před půlnocí. V jednom z místních barů v ulici Spojenců v Borovině se nacházel muž, který už třičtvrtě hodiny nemohl vytáhnout ruku z díry v kulečníkovém stole. Do té doby odmítal pomoc okolí a zkoušel ji vyprostit sám. Pak ovšem pochopil, že skončila legrace. A tak obsluha zavolala na pomoc právě hasiče, na cestě už byl i majitel restauračního zařízení.

Jak jsme žili v Československu: Přístavba školy v Jaroměřicích

Jaroměřice nad Rokytnou /SERIÁL - JAK JSME ŽILI V ČESKOSLOVENSKU/ - V 80. letech minulého století se v Jaroměřicích pustili do budování přístavby základní školy. Nejprve bylo nutné zbourat dům na nároží. Poté se party dělníků i brigádníků pustily do díla.

Každý puk má svůj příběh, říká sběratel František Pokorný ze Staré Říše

Stará Říše /ROZHOVOR/ – Kostel, fara, škola, obchod, hasičárna, obecní úřad…To je centrum Staré Říše na Jihlavsku. Bydlí tam ale i soukromý zemědělec František Pokorný, nad jehož sbírkou puků pookřeje srdce každého hokejového fanouška. Černým upomínkám na velké sportovní události věnoval celou jednu místnost a o každém kousku, který tam uvidíte, vám poví zajímavou historii nebo příběh.

Poselství starých Mostečanů odtajněno a s Olgou Lounovou bezpečně: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. února 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT