Právě na třebíčském gymnázium nyní odmaturoval se samými jedničkami. Na Harvard však míří nejen díky výbornému prospěchu, ale také díky svým sportovním výkonům. „Od dvanácti let dělám atletiku, běhám přes překážky. Loni jsem se zúčastnil juniorského mistrovství Evropy. Tam si mě všiml kouč univerzitního atletického týmu,“ vysvětluje Veselý.

Harvard patří mezi osm prestižních soukromých univerzit na americkém východním pobřeží. Ty se přetahují nejen o to, která dá světu slavnější žáky, ale zápolí i v různých sportech. „Školy soupeří mezi sebou. Pak se ale ještě dá dostat do celoamerického finále,“ doplňuje Veselý, jenž dosud vždy závodil za TJ Spartak Třebíč.

Třebíčský park Hrádek v první polovině června 2022, těsně před zahájením třetí etapy revitalizace.
Třebíčský park Hrádek čeká třetí etapa revitalizace, podívejte se

Není to ale tak, že by Veselému na Harvard pomohly pouze jeho sportovní výsledky. Nejprve musel absolvovat celoamerické testy, které píšou všichni uchazeči na veškeré tamní univerzity. Takových lidí jsou ročně asi dva miliony. „Měl jsem opravdu dobrý výsledek, asi 98 percentil ze všech zúčastněných. Na Harvard jsem se přihlásil na konci minulého roku. K přihlášce jsem musel dodat esej, ve které se člověk představuje. Pak jsou ještě dodatečné eseje. Když posuzovatele tyto práce zaujmou, zkontaktují ho a chtějí další informace. Já třeba musel poslat doporučující dopisy od učitelů. Pak teprve následují přímé pohovory,“ popisuje Veselý zdlouhavý proces.

Počítačovou vědu

Na Harvardu bude studovat počítačovou vědu. „Budeme se učit o programovacích jazycích, počítačovém hardware a jeho funkcích. První rok mají studenti méně předmětů, aby to zvládli a seznámili se s prostředím. Ale na prvním místě je vždy škola, až potom sport. Když člověk nemá dobré známky, sport dělat nemůže,“ dodává úspěšný student.

Ondřej Veselý
Ročník 2003
Žije v Markvarticích u Třebíče
Absolvent Gymnázia Třebíč
Juniorský vicemistr ČR v běhu na 400 metrů překážek, šestý na juniorském mistrovství Evropy v estonském Tallinu
Člen TJ Spartak Třebíč, trenér Josef Vomela

Studovat bude samozřejmě v angličtině. S tím ale nemá problém. „Vždy mi šla přirozeně. Navíc už dlouho sleduji filmy a seriály v angličtině. Mám to hodně naposlouchané. A musím říct, že na třebíčském gymnáziu je angličtina na dobré úrovni. Učila mě paní učitelka Havelková, pan učitel Ježek a pan učitel Goodwin. Jsou to vynikající pedagogové,“ pochvaluje si Veselý.

Semestr na Harvardu mu začíná na konci srpna. V Americe nikdy nebyl, navíc bude daleko od domova. „Asi to bude psychicky náročné. Do atletického týmu se ale dostal ještě jeden Čech. Nebudu tam tedy úplně sám,“ líčí čerstvý maturant.

Do drtiče padají staré okenní rámy.
VIDEO: Na skládce v Petrůvkách se pasou ovce i stroj žeroucí gauče, podívejte se

Harvard je drahá škola. Rok studia zde v přepočtu vyjde až na dva miliony korun. Proto se i američtí studenti zadlužují na desítky let, aby tu mohli studovat. Veselý ale dostane plné stipendium. „Jinak bych si to dovolit nemohl. Na těchto soukromých školách se dávají stipendia podle výdělku rodičů. A český plat je přece jen poněkud jinde než americký,“ směje se Veselý, který neskrývá své štěstí, že se na Harvardovu univerzitu dostal.

Ve světovém žebříčku si totiž tento slovutný ústav vede velmi dobře. Tento rok se s Kalifornským technologickým institutem dělí o druhé místo z více než dvou tisíc univerzit světa.