V psí záchody se v posledních letech mění ulice města Třebíče a jeho místních části. Tak, jak roste počet domácností se čtyřnohými mazlíčky, přibývá i psích hromádek.

„V předešlých dvou letech bylo v evidenci městského úřadu přes tři tisíce psů, letos je jich přesně 2973,“ informovala vedoucí oddělení daní a poplatků Irena Vidláková. Vykoná-li každý z nich svoji potřebu průměrně třikrát za den, výsledkem je 8 919 exkrementů od těch nepatrných po pořádné kupy, podle velikosti psí rasy. Ročně je to tři a čtvrt milionu výkalů.

A obyvatelům Třebíče začíná docházet trpělivost s těmi páníčky, kteří po svých věrných přátelích neuklízejí.
„Je to hrozné. Moje děti už pomalu nemohou šlápnout na trávník!“ zlobí se osmatřicetiletá Lenka z Tkalcovské ulice. „A nejhorší je to v teplých dnech, kdy nám hovínka smrdí všude pod okny,“ dodává.

Podobná situace je snad ve všech lokalitách města. A exkrementy se navíc válí i na chodnících. Stojany se sáčky na výkaly jsou přitom pouze na Svojsíkově nábřeží.

Radnice však další instalovat nehodlá. Domnívá se, že k polepšení neukázněných chovatelů by to stejně nevedlo. „Výsledek ze Svojsíkova nábřeží je srovnatelný s částmi města, kde stojany nejsou. Kdo exkrementy sbírat nechce, toho nedonutí ani jejich rozmístění po dvaceti metrech chůze,“ říká vedoucí komunálního odboru Alois Krčál.

A v ulicích města je vidět, že na některé vlastníky psů neplatí ani hrozba tisícikorunové pokuty, kterou mohou udělit strážníci městské policie.
Jak Alois Krčál připomíná, na území města je sedm set odpadkových košů, kam mohou ti ohleduplní pejskaři nevábný produkt každého psího krasavce vyhodit.

„Každý majitel psa ví, co má dělat. Chce–li uklízet, sáček v kapse jej na procházce nijak neomezí, stejně jako kapesník,“ míní Krčál.
Sáčky na psí výkaly třebíčský městský úřad zdarma vydává v přízemí budovy na Karlově náměstí. K dispozici jsou papírové s lopatkou a igelitové.