Svým obsahem logicky doplňuje aktivity skupiny ČEZ, která se stále více snaží oživit turistický ruch v této oblasti. V minulosti to byly především informační cedule a odpočívadla. Nyní turistům nabídne příručku.


„Začali jsme s podporou tam, kde je žádaná, a to v cykloturistice. Na cyklotrasách se objevily odpočívky s mapami a informacemi. Nejde jen o to, aby si turista někde mohl sníst svačinu, ale také aby našel ostatní zajímavé cíle, místa k přespání či k příjemnému posezení. K tomu by měl sloužit knižní průvodce. U nás je opravdu co poznávat, je tu spousta zajímavostí. Průvodce k tomu určitě pomůže, a to je důvod, proč jdeme touto cestou,“ vysvětlil regionální mluvčí skupiny ČEZ Petr Spilka.


Podrobný turistický průvodce pro celu rodinu je určený pro pěší i cykloturisty. „Je koncipován tak, aby byl zajímavý z hlediska přírodních krás, historických objektů, kultury, sportovního vyžití, stravování, ubytování, folkloru. Upozorňuje na místní zajímavosti a specifika, jako například vinařství,“ prozradil autor Martin Sklenář.


Jednotlivé díly knihy na sebe vzájemně navazují. Trasy, popsané v průvodci, svou náročností odpovídají výkonu rodiny s dětmi a jsou tomu uzpůsobeny. „Zpestřením jsou čtyři vodácké výlety, čtyři cyklotrasy a dvě turistické okružní trasy,“ doplnil Sklenář.
Turisticko-cyklistický průvodce bude kromě map obsahovat i slovní popis včetně upozornění na problematické úseky. Dává také tipy na prodejny a opravny kol na trase, včetně telefonického spojení.


Počátek hlavní popisované trasy je v Náměšti nad Oslavou, vede přes Ivančice k Pálavským jezerům, poté do Moravského Krumlova, Miroslavi a končí ve Znojmě. Kniha má podtitul Z houbařského ráje do úrodných vinic.


„Je to dobré, nejvíce se mě líbí výstižně pojatá obtížnost pro rodiče s dětmi. Už se těším, až vyrazíme do terénu,“ komentoval Milan Zoubek, turista a tramp z Koněšína.


Knížku vydává mikroregion Ivančicko za finanční podpory skupiny ČEZ. K dispozici by měla být na začátku příští turistické sezony.


„Turistických průvodců není nikdy dost, to je jednoznačné, protože každý je trochu jinak zaměřen. Pokud vzniká nový, je to jedinečná záležitost. Přivede turisty sem na Náměšťsko, a o to nám jde,“ ocenil publikaci starosta Náměště nad Oslavou Vladimír Měrka.

REPORTÉŘI DENÍKU