Zatím takto bude od prosince možné dojet veřejnou dopravou - vlaky a autobusy - pouze na území Kraje Vysočina. Půjde o jednorázové přestupní papírové jízdenky. Jízdy do jiných krajů přijdou na řadu v dalších krocích.

„V rámci cest například do Brna bude situace záviset na tom, zda Jihomoravský kraj pro mezikrajské cesty umožní využívat tarif dopravce. Dané rozhodnutí Jihomoravského kraje ještě nepadlo. Současně s ostatními kraji je v první fázi řešena mezikrajská doprava takzvaným přesahem tarifů. To znamená, že tarif VDV platí v opodstatněném případě i na části území sousedního kraje,“ vysvětlil Pavel Bartoš z krajského odboru dopravy Kraje Vysočina. 

Ve druhé etapě, až se uskuteční všechna potřebná výběrová řízení na dodavatele systému, bude možné cestující odbavit elektronicky. To znamená v e-shopu, prostřednictvím bankovní karty, předplatného. Od té doby taky začne fungovat propojení s okolními kraji, které už integrovaný dopravní systém zavedly. Pak bude možné dojet z malé vsi na Vysočině na jednu jízdenku třeba do Brna.