Takový obraz mohl spatřit ten, kdo o víkendu zabloudil k turistické základně v Heralticích. Zimní zážitkovou akci nazvanou Yetti tu totiž uspořádal Rescue team Vysočina. Dvacet účastníků si tak díky modelovým situacím v praxi vyzkoušelo, jaké to je poskytovat první pomoc propadeným do ledu, zavaleným lavinou nebo právě spadlým lezcům.

Ten má z pádu zlomenou kost, strhané nehty, otřes mozku a z toho, jak dlouho visel, se mu odkrvily končetiny a dostal šok z visu. Úkolem účastníků je zraněného lezce sundat, ať už přeřezáním lana či odháknutím karabiny, a poskytnout mu co nejlepší první pomoc. „Celé to tu je založené na modelových situacích, tak, aby účastníci všechno zkusili sami. Když jim to budeme ukazovat my a oni budou jenom koukat, nic si pamatovat nebudou," říká Tomáš Švaříček, jeden z pořadatelského týmu Yettiho a onen lezec volající o pomoc.

Jeho slova potvrzují Pavel a Alena, kteří na Yettiho přijeli až z Neratovic. „Člověk to opravdu prožívá. Přijdeme na stanoviště, zraněný se tam klepe, dusí se. My nejsme medici, takže to pro nás byl docela šok, matně jsme vzpomínali, co vlastně dělat. Úplně neskutečně se to člověku dostane pod kůži, je to velmi reálné," shodují se jednohlasně oba účastníci.