„O víkendu nám volal jeden student střední školy kvůli známkám, víc nikdo. I když počet klientů může ještě vzrůst,“ informovala Martina Bártová, ředitelka sdružení Střed. To zahájilo provoz nové linky důvěry letos v květnu. Žádný bezradný rodič na linku podle Bártové nevolal. „Pokud rodina funguje jak má, rodiče minimálně tuší, co dítě přinese domů za známky. Pokud jsou překvapeni, je na vině špatná komunikace,“ uvedla psycholožka Středu Nora Brátková.

Že se strachem z vysvědčení zaobírají především novináři, potvrzují také učitelé. „Je to víceméně mediální záležitost. Situace je spíše opačná, dětí se těší na prázdniny a vysvědčení je takové nutné zlo. Strach občas mají, ale jenom takový přirozený. Pokud se opravdu vysvědčení bojí, tak jde spíš o nějaký problém v rodině. Vysvědčení je takový spouštěcí mechanismus. Dnešní škola je víc nastavená na komunikaci než dříve. Nad články v novinách se kantoři jenom pousmějí,“ shrnula své zkušenosti zástupkyně ředitele třebíčské základní školy v ulici Kapitána Jaroše.

A co když zůstanou rodiče přece jenom z výsledků udivení? „Je dobré si s dítětem promluvit, najít místo, kde se stala chyba. Samozřejmě se musí vzít v potaz věk dítěte. Potom by měl rodič rozhodnout, nakolik je situace závažná a podle toho třeba navštívit odborníka,“ uzavřela Brátková.