Výstraha před bouřkami platí od pondělní druhé hodiny odpoledne po půlnoc v noci na úterý. „Očekává se ojedinělý výskyt silných bouřek s krátkodobými úhrny kolem třiceti milimetrů, nárazy větru kolem 20 m/s (70 km/h) a kroupami do dvou centimetrů,“ popisují ve výstraze meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu.

Podle meteorologů je nejpravděpodobnějším místem výskytu bouřek právě náš region. „Jejich největší pravděpodobnost je pak v Jihočeském kraji, na Vysočině a na Moravě,“ naspali na sociální sítě s tím, že nevylučují ani výskyt supercely.

V průběhu odpoledne a večera by se bouřky měly slévat do větších celků. V nich je větší riziko silného větru i přívalových srážek. „Některé modely naznačují, že zejména přes Vysočinu a Jihočeský kraj by mohl přejít i více než jeden takovýto systém,“ varují meteorologové.

Ilustrační foto
Duben byl na Vysočině teplý a suchý, nejvíc v Dukovanech

Upozorňují i na to, že na severu Vysočiny je po víkendu větší nasycení půdy a případné opakující se intenzivní srážky by mohly způsobovat problémy s odtokem vody v krajině.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Lokálně se může vyskytnout přívalový déšť se zatopením podchodů, podjezdů, sklepů a níže položených míst a rozvodnění malých toků. Možnost izolovaných škod větrem, zejména v důsledku lámání větví stromů. Nebezpečí mohou představovat i menší kroupy a blesky. Je třeba dbát na bezpečnost především s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími předměty, hlavně větvemi. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupu z meteorologických radarů v mobilní aplikaci ČHMÚ nebo na webových stránkách www.chmi.cz.