„Zatím připravujeme fotografie, dokumenty a další materiály mapující konec druhé světové války mimo jiné i na Jemnicku. Podílí se na tom i členové městského muzejního spolku," řekl starosta Jemnice Miloslav Nevěčný.

V druhém poschodí zámku by koncem května podle převora řádu Jiřího Stanislava měla být otevřena také ucelená výstava mapující historii našich novodobých veteránů. „Fotografie, dokumenty, uniformy i další věci zdokumentují naše válečné veterány od Kuvajtu přes Irák a bývalou Jugoslávii až po Afghánistán," upřesnil Stanislav. Program všech akcí by podle něj měl být zájemcům k dispozici nejpozději do konce dubna na webu.

Třípodlažní jemnický zámek má desítky pokojů, patří k němu další čtyři budovy. Město ho v roce 2012 pronajalo na 50 let řádu Křižovníků s červeným srdcem – cyriakům za symbolických 1000 korun ročně. Dvacet let byl zámek opuštěný, zrekonstruovaná je zatím jen malá část. V dalších fázích se bude budovat vojenské muzeum a rehabilitační a ubytovací centrum, které bude sloužit českým i zahraničním vojenským veteránům. Na úhradu předpokládaných nákladů kolem 400 milionů korun chce řád využít evropské a takzvané norské fondy a dary sponzorů.

Hlavní pozornost se zatím věnovala opravě půdy. Dělníci museli vyměnit většinu střešních trámů napadených hnilobou. „Je hotovo přibližně 85 procent prací nutných na obnovu půdních prostor," řekl Stanislav. Krov by měl být podle něj určitě kompletně opraven do konce letošního roku. „Okamžitě požádáme ministerstvo kultury o dotaci na výměnu střechy," dodal Stanislav.

Koncem roku 2013 byla dokončena oprava velkého sálu v prvním poschodí, vhodného pro pořádání konferencí. Uskutečnila se tam už i řada divadelních představení. V areálu zámku je také hotovo funkčních pět pokojů určených pro rekreační ubytování válečných veteránů za symbolické poplatky. Lovecký salonek město využívá pro pořádání kulturních a společenských akcí. Na opravě zámku se podle Stanislava zatím proinvestovalo téměř pět milionů korun. Rekonstrukce zámku pokračuje v rámci možností, zpomalil ji havarijní stav krovů.

Jemnický zámek vznikl přestavbou zeměpanského hradu založeného počátkem 13. století. V 16. století byl hrad přestavěn na čtyřkřídlý renesanční zámek, později dostal barokní podobu. Roku 1945 zámek zabrala armáda k ubytování mužstva, opustila ho až v roce 1992. Zámek zůstal prázdný. Od roku 1994 je celý areál v majetku Jemnice. Město do údržby zámku a revitalizace jeho okolí v minulosti spolu s dotacemi investovalo zhruba 18 milionů korun.