Krom stávající věznice, která má kapacitu 460 vězňů a vznikla přestavbou z bývalé raketové základny socialistického vojska, tu na vedlejších pozemcích vyroste první věznice privátní pro 585 odsouzených. Obě nápravná zařízení budou svým provozem na sobě nezávislá.

Areál privátního kriminálu postaví soukromý investor, stát si jej na 22 let pronajme a bude po celou dobu splácet. Takový princip spolupráce se nazývá PPP projekt.

Šéfovat bude státní zaměstnanec, zástupce mu bude dělat člověk z investorské firmy. Dozor zajistí vězeňská služba, běžný provoz jako údržbu a vaření opět investor.

Kdo se do soukromého rapotického vězení dostane, nebude se mít špatně.

Většina cel má být jednolůžkových, se záchodem a umyvadlem. Jen čtvrtina z nich bude dvoulůžkových. Na osobu je plánovaných šest metrů čtverečních, přitom norma je čtyři metry čtvereční.

Své sprchy a společenskou místnost bude mít separé každá z utvořených skupin po 25 vězních. Samozřejmostí bude lékař, zubař a psycholog.

Celý projekt se ovšem propadá do časového skluzu, nyní teprve probíhá výběrové řízení na soukromého investora, stavba potrvá nejméně dva roky.

Náměstek ministra spravedlnosti František Steiner uvedl: „Byť má realizace projektu zpoždění – dle původních plánů měli letos nastupovat první odsouzení – není to celé věci na škodu. Z původně plánovaných 1,5 miliardy korun se podařilo srazit náklady o třetinu.“ Nebude se stavět ani fotbalový stadion pro dozorce a vězně, ani nadstandardní knihovna.

Steiner upozornil, že u nových ubytovacích prostor pro vězně musejí být splněny evropské standardy. Zároveň ale dodal, že nová věznice bude mít ekonomičtější provoz, určitě to bude méně, než je současných 850 korun na jednoho vězně a den.

Státní vězení, které už v současnosti v Rapoticích funguje, má za sebou kolaudaci první etapy rekonstrukce bývalých armádních budov.

Vyrostl vstupní objekt, vzniklo oplocení zakázaného pásma, rekonstrukcí prošla budova s celami, provozní budova, objekt pro logistiku, ubytovna pro zaměstnance, trafostanice a čistička odpadních vod. To vše v ceně 183 milionů korun.

Příští rok je třeba ještě totálně přestavět kuchyň a jídelnu, zatím se veškerá strava denně vozí z brněnské vazební věznice.

Zájem je a bude o další nové zaměstnance. Ovšem má to háček. Nutná bude alespoň maturita, potřeba budou zejména dozorci.

Co na vězení za humny říkají místní lidé? Za všechny to shrnula starostka Rapotic Marcela Smékalová: „Přece jen je to mimo obec, co je nového, se dozvídáme především ze sdělovacích prostředků. Zdejší lidi možná cítí trochu zklamání, že v nabídce není víc dělnických profesí. Dělat bachaře nikdo moc nechce.“ Celkově by se do budoucna lokalita v lesích za Rapoticemi měla stát rozlohou největším vězeňským komplexem v Česku.