Muzeum Vysočiny Třebíč společně s modeláři spolku Třebíč Nuclear Model Club uspořádalo soubor leteckých artefaktů, modelů a dokumentů. „Výstava mapuje fenomén létání od konce první světové války, přes období první republiky, účast v zahraničním odboji až po současnost. Dokumentuje jednotlivé kapitoly letecké historie na reálných příbězích odvážných mužů a žen, kteří v našem kraji vzlétali a dosud vzlétají k obloze,“ popsal kurátor výstavy Jaroslav Bašta.

Návštěvníci se na výstavě mohou například seznámit se zajímavým životním příběhem třebíčské pilotky Marie Kopečkové. Narodila se 15. října 1923. Měla velký talent. Létala tak dobře, jistě a odvážně, že se brzo dostala mezi letecké akrobaty. Vystupovala často na akrobatických dnech.

„Velkým překvapením pro většinu obyvatel Třebíče bylo její samostatné akrobatické vystoupení během programu leteckého dne na podzim roku 1948. Mladá letkyně předvedla své mistrovství na motorovém dvoumístném letadle Z 381,“ dočtou se lidé na jednom z vystavených panelů. Příběh Marie Kopečkové má smutný konec. Zemřela v emigraci, kam odešla poté, co její leteckou kariéru přervalo propuštění pro politickou nespolehlivost v padesátých letech.

Další osobností letecké výstavy je Stanley Swede Vejtasa, excelentní stíhací pilot amerického námořnictva. Jeho dědeček Frank pocházel z Boňova na Třebíčsku.

Autoři výstavy neopomněli představit letce RAF z Třebíče a okolí. Lidé mohou pohlédnout do tváří šestadvaceti statečných mužů.

Výstavu, která potrvá do 13. října, bude provázet série doprovodných akcí. První z nich se uskuteční 10. července. Bude to komentovaná prohlídka a beseda s pilotem Karlem Picmausem.

Doprovodné akce k výstavě:

10. července: komentovaná prohlídka a beseda s pilotem Karlem Picmausem
24. července: komentovaná prohlídka a přednáška Průkopníci na rogalech se Zdeňkem Kenovským
28. srpna: procházka po stopách leteckého souboje 1944 - Zdeněk Prukner, Jaroslav Bašta
6. září: procházka po stopách letce Peřiny - Jiří Kabát, Jaroslav Bašta