Ten název je maximálně výstižný. Představuje ukázku nálezů, které archeologové objevili loni právě na Martinském náměstí při jeho rekonstrukci. Na místě mimo jiné dříve býval i hřbitov, obcházela tudy tedy ona smrt, o kus dál se nacházela i jedna z bran, kde to naopak opravdu žilo. „Kdo byli středověcí lidé, pohřbení na zdejším hřbitově? Jak vypadali, žili a umírali? Tušil snad někdo, že v Třebíči stávalo kromě kláštera i opevněné sídlo rané šlechty? Jak vypadala dnes již navždy ztracená brána, ze které vycházely kamenné cesty na Znojmo a Vídeň?“ pokládá mnoho otázek Aleš Hoch z archeologického oddělení Muzea Vysočiny Jihlava, který výzkum vedl.

Odpovědi přináší právě expozice, kterou se svými kolegy připravil. Kromě koster dvou dětí ve věků asi šest a deset let, které v Třebíči žily ve 13. až 14. století, je to i skelet zhruba pětatřicetiletého muže ze stejného období, jenž byl pohřben i s několika drobnými předměty. Čtenáři si možná vzpomenou také na článek o kostře zhruba třicetileté ženy ze 16. století, která měla zlomenou a následně špatně zhojenou nohu, kvůli čemuž trpěla velkými bolestmi. Její pozůstatky jsou v expozici vystaveny také. Působivá je i ukázka kostnice v rohu komnaty. Nechybějí však ani radosti života, jako je třeba kuželka z poloviny 13. století či různé ozdoby či drobné šperky. Jedna vitrína je věnována i nalezeným mincím.

Expozice Komnata života a smrti se slavnostně otevře ve středu 10. července ve tři hodiny odpoledne. Nachází se v patře věže, je tedy přístupná stejně jako věž samotná – v hlavní sezoně od června do září denně, v květnu a říjnu o víkendech a svátcích , vždy v čase 10.00 až 12.00 a 12.30 až 17.00 hodin. Vstupné bude zahrnovat vstup do komnaty a zároveň i výstup na věž. Plné vstupné je 50 korun, snížené 30 korun.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zaniklá brána v Třebíči. Archeologové našli pozůstatky mostu i kámen odrazník

Po zaniklé třebíčské bráně zbyl takzvaný odrazník. | Video: Deník/Milan Krčmář