Obdivovat mohou i drobnější papoušky lori, které chová Jiří Šustr. Byl prvním chovatelem v Česku, který odchoval mláďata loriů mnohobarvých zelenopáskových. Na výstavu do Hrotovic přivezl dvanáct druhů, dohromady chová asi osmdesát papoušků. Že loriové nepatří mezi chovateli k nejrozšířenějším druhům, je podle něho dáno hlavně tím, jakou vyžadují stravu. Odrazuje také jejich řídký trus, který komplikuje údržbu voliér.

Protože se v přírodě živí nektarem, v zajetí jim ho musejí chovatelé nahrazovat medem. Šustrův chov spotřebuje asi sto osmdesát kilogramů medu ročně. Negativní stránku chovu dokáže loriům odpustit. Oceňuje na nich pestrost jejich zbarvení i to, že se dají snadno ochočit, jsou kontaktní a nebojí se lidí. „Učarovali mě taky tím, jak jsou pohybliví. Pořád se chtějí nějak zaměstnávat,“ doplnil Šustr.

Ilustrační foto.
Opravy silnic i oslavy Unesco: v srpnu přibydou v Třebíči další uzavírky

Loriů, jejichž domovem je oblast mezi jihovýchodní Asií a Austrálií, je podle jejich chovatele na šedesát druhů. Sám jich nejvíc choval přes dvacet. Mohou se dožívat až třiceti let a některé druhy jsou plodné i ve dvaceti letech. Druhy žijící ve volné přírodě na menších ostrovech podle Šustra decimují zavlečení potkani, požírají vejce i mláďata.

Hrotovický svaz sdružuje sedmadvacet chovatelů z Vysočiny i Jihomoravského kraje. Že se právě chov exotických ptáků v Hrotovicích ujal, je podle Hedbávného zásluha Ferdinanda Fialy, někdejšího ředitele místní základní školy. Pro svoji zálibu dokázal v sedmdesátých letech minulého století strhnout mnoho lidí. Svého prvního papouška od něj získal i Šustr.

Radek Lošák (vlevo) převezme po Pavlu Uhlířovi firmu New Gen, čímž v Třebíči zůstane zachována tradice výroby pletařských strojů.
Výroba pletaček v Třebíči zůstane i nadále, přebírá ji „mladá krev“

Dnes se podle Hedbávného chovu exotických ptáků věnují především starší lidé a lidé středního věku. Zřízení chovu podle něho může vyjít na desítky tisíc korun. Ideální jsou venkovní voliéry s krytou a vyhřívanou částí. Hodnota ptáků se liší podle druhu, některé kusy se mohou prodávat i za sedmdesát tisíc korun.