První babybox byl otevřen 1. června 2005 v Hloubětínském zámečku v Praze, kde má své sídlo soukromá gynekologická klinika. Tam bylo nalezeno již 11 odložených dětí.


Babyboxy už dohromady zachránily 23 dětí. Tím předposledním byla v červenci čerstvě narozená holčička, kterou odložil neznámý člověk do schránky v Ústí nad Orlicí v Pardubickém kraji. Lucinka byla nalezena v pondělí a v pátek již putovala do své adoptivní rodiny.


„Myslím si, že babyboxy jsou dobrá věc. V dnešní době často nastávají situace, kdy je miminko nechtěné. A pak se babybox stává jedním z těch lepších řešení,“ řekla jihlavská dětská pediatrička Sylva Lerchová.


Babybox je vyhřívaná schránka vážící 150 kilogramů. Její výroba přijde zhruba na čtvrt milionu korun. Na tuto částku je potřeba sehnat sponzory. Tím hlavním je v případě Jihlavy nadace Jistota a také místní dárci, například některé obecní a městské úřady.


Jak probíhá dohoda o zřízení schránky mezi nemocnicemi a občanským sdružením Babybox pro odložené děti, osvětlil Ludvík Hess, jeho zakladatel: „Dnes to funguje tak, že některé nemocnice oslovuji já a některé se ozývají samy. V případě jihlavského babyboxu to byla jednoduchá domluva, nynější ředitel nemocnice Josef Čekal je můj dobrý přítel.“


A jak uvedla mluvčí jihlavské nemocnice Veronika Novotná, ze strany nemocnice je na instalaci již vše připraveno.

ZUZANA MRAČKOVÁ