Martin Nováček žije v rodinném domě poblíž Třebíče. V obývacím pokoji má krb, který několik let sloužil spíše jako dekorace. Nyní jej Nováček opět zprovoznil. „Ještě nedávno jsem uvažoval, že bych komín úplně zazdil. Teď jsem ale rád, že jsem to neudělal. Cena plynu letí nahoru, tak si v krbu občas přitopíme. Na pile jsem před měsícem koupil pět kubíků dřeva, to nám bohatě vydrží až do jara,“ prozrazuje Nováček.

Stejně jako on se nyní zařizují tisíce dalších lidí. Někteří nakupují už rozřezané špalky, někteří sahají k samovýrobě – vezmou pilu a od majitele lesa si koupí pár soušek, které si přímo na místě zpracují. „Zájem o palivové dříví je letos enormní a stále narůstá s blížící se zimou,“ potvrzuje Radek Koudela, který vede lesní výrobu a obchod se dřívím v Kinského lesích ve Žďáře nad Sázavou.

Ten zároveň dodává, že dřevo ze skladů rychle mizí. „Do konce roku je prakticky vyprodané. Prodej v takzvané samovýrobě využíváme pouze v omezené míře pro těžby, které jsou pro nás z ekonomického hlediska nerentabilní. Jedná se především o dříví z roztroušených nahodilých těžeb a většinou nízkých průměrných hmotnatostí. I tyto možnosti jsou ale prakticky vyčerpané,“ dodává Koudela.

Největším vlastníkem lesů u nás jsou Lesy České republiky. Podle jejich mluvčí Evy Jouklové je situace na Vysočině podobná jako v jiných krajích. „Poptávka po dříví se zvýšila oproti loňsku asi o třetinu. Stop stav nikde vyhlášený nemáme. Pokud je na některé z lesních správ poptávka výrazně větší než nabídka, máme pořadníky. Když je to ale jen trochu možné, snažíme se zájemce uspokojit. Větší zájem je o samovýrobu,“ podotýká Jouklová s tím, že Lesy ČR naposledy upravovaly ceny dřeva v dubnu. „A vzhledem k energetické krizi, která na veřejnost doléhá, je nebudeme měnit ani ve čtvrtém kvartálu,“ ujišťuje mluvčí.

Cena palivového dřeva pro drobné odběratele

Lesy ČR

samovýroba dle hmotnatosti od 100 (nejhorší smrkové dřevo) do 1200 Kč (dub, akát) za m3, dřevní zbytky 30 Kč/m3

Lesy Kinský

samovýroba – jehličnaté dříví 400 Kč/m3, listnaté dříví 700 Kč/m3, dřevní zbytky 10 Kč/m3

vyrobené dřevo – jehličnany 1550 Kč/m3 včetně DPH; listnaté měkké dříví (olše, břízy) 1600 Kč/m3 včetně DPH, listnaté tvrdé dříví (buk, jasan, javor) 2000 Kč/m3 včetně DPH.

Ceny jednoho kubíku se v případě samovýroby pohybují od stokoruny za to nejhorší dřevo až po dvanáct stovek za dřevo dubové. U Kinských jsou obdobné. „Na vrcholu kůrovcové kalamity jsme kubík jehličnatého paliva nabízeli za 400 korun. To byla cena, která stěží pokrývala přímé náklady na jeho výrobu. To už je ale dávno minulostí. Dřeva ubývá a jeho cena roste,“ vysvětluje Koudela, který poukazuje také na možnost koupě těžebních zbytků.

„Zájemci si mohou vysekat a na své náklady odvézt z lesa větve a zbytky po těžbě za cenu deset korun za kubík. Na předané ploše ale musí uklidit do hromad a pruhů i zbývající klest, který si nekupují. Lesníkovi pak předají plochu připravenou k zalesnění nebo přirozené obnově. Právě smrkové větve, takzvané suky, jsou výborným a vysoce výhřevným palivem,“ vysvětluje vedoucí Kinského lesů.

Mezi velké majitele lesů na Vysočině patří i želivský klášter. Podle vedoucího tamní lesní správy Petra Mazala dřevo na prodej stále mají. „Jedná se o kůrovcové dřevo. Díky kalamitě zásoby stále jsou, ale obávám se, že do roka či dvou významně ubydou,“ myslí si Mazal.

Mezi menší zpracovatele dřeva patří také Tomáš Klouda z Přibyslavic na Třebíčsku. „Palivové dřevo budu ale štípat až po Novém roce. Ale mám trochu obavy, zda jeho ceny také nevyletí moc nahoru. Jestli nakonec nebude jedno, zda topit dřevem, nebo plynem,“ podotýká Klouda.