Kraj Vysočina obsadil osmou příčku ve srovnávacím průzkumu Místo pro život. Průzkum monitoruje kvalitu života obyvatel v Česku a slouží jako nástroj pro mapování úrovně životních podmínek. Celkové pořadí krajů je složeno ze dvou částí - ze dvou třetin o umístění rozhodují statistická data, třetinou se na výsledcích podílí sami obyvatelé prostřednictvím průzkumu spokojenosti se životem v kraji, kde bydlí.

Podle ředitele projektu Davida Pavláta má Vysočina nejvyšší podíl zeleně na zastavěné ploše, nízkou produkci odpadů nebo podprůměrný počet dětí základních škol na jednoho učitele. Kraj na pomezí Čech a Moravy má rovněž nejvíce zařízení sociálních služeb v přepočtu na sto tisíc obyvatel.

Na Vysočině je také nejvyšší počet knihoven v přepočtu na tisíc obyvatel. Jednou z nich je ta ve Větrném Jeníkově. Ta byla patnáct let zpátky v žalostném stavu. Chodilo tam pět čtenářů a na výběr měli z nijak vábně vyhlížejících knih. Následně se začala měnit a úsilí korunoval titul Knihovna roku 2019, tehdy šlo o výrazný úspěch v celorepublikové soutěži. „Snažím se, dělám všechno s radostí, s láskou a prostředí je příjemné, takže se tu cítím dobře,“ uvedla po úspěchu knihovnice Eva Šamánková.

Velmi pozitivní je i situace na silnicích, na Vysočině je totiž nejnižší počet vozidel na kilometr silnic a také nejvyšší počet veřejných čerpacích stanic na sto tisíc aut. Ceny pohonných hmot jsou přitom příznivé, třebaže statistiky tvrdí opak. Důvodem je totiž D1. „Kolem dálnic jsou ceny pohonných hmot zpravidla vyšší,“ vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda s tím, že mezi Prahou a Brnem často jezdí lidé, kteří mají vyšší příjem a nehledí na každou korunu, stejně tak jako řidiči firemních vozů.

Přímo v krajském městě je ale cena při srovnání napříč republikou velmi výhodná. „V Jihlavě jsou ceny nižší ve srovnání se zbytkem ČR, je to z pohledu prodejů slabší lokalita a zákazníci jsou více citliví na cenu než v jiných částech republiky,“ vysvětlil Václav Koukolíček z oddělení komunikace v Tescu. Právě u tohoto supermarketu bývá cena jedna z nejnižších.

V regionu žijí uvědomělí lidé, bývá tady totiž nejvyšší volební účast, s čímž může souviset i nejvyšší počet kandidátů na sto tisíc obyvatel. Počet nezaměstnaných obyvatel do čtyřiadvaceti let je na Vysočině nejnižší v republice a v přepočtu na tisíc obyvatel je nízký i počet trestných činů.

Na druhou stranu stojí na Vysočině podprůměrný počet lékáren na sto tisíc obyvatel, také je velmi nízký počet studentů vysokých škol ku počtu obyvatel. S tím jistě souvisí pouze jedna vysoká škola v kraji, jihlavská polytechnika slavící letos dvacet let od svého vzniku.

Na Vysočině je dále vůbec nejnižší podíl odpadních vod vypouštěných do kanalizace, nejnižší je rovněž počet železnic vzhledem k ploše, jinak lichotivý není ani poměr zahájených bytů ku dokončeným. „Někteří developeři mají v současné době finanční problémy a zastavili plánovanou výstavbu. Po zdražení stavebních materiálů, cen energií, pohonných hmot a značnému navýšení úrokových sazeb hypoték ochladl zájem investovat do bytové výstavby,“ popsala pro Deník loni v létě situaci jednatelka Realitas Partner Marta Nagyová.

Také počet policistů na sto tisíc obyvatel je pod průměrem. Tento stav však má zlepšit probíhající nábor. „Policisté mohou nastupovat na pořádkovou, dopravní a cizineckou policii. Naší snahou je zařadit nové kolegy na základní útvary do míst blízkých jejich trvalému bydlišti,“ sdělila policejní mluvčí Dana Čírtková s tím, že na Vysočině je 1 402 státních policistů, mělo by jich být o 88 více.

Vysočina pak dle průzkumu příliš neláká turisty a už vůbec ne ty ze zahraničí. „Podíl hostů z ciziny je zde vůbec nejnižší, velmi podprůměrný je také počet návštěvníků na jednu památku, stejně jako počet návštěvníků na jednu kulturní akci,“ popsal Pavlát. „Vždy to tak bylo, že velkou část turistů na Vysočině tvoří lidé z Vysočiny. Cestují mezi okresy. Druhou největší skupinou jsou Jihomoravané a velmi oblíbenou destinací se stáváme pro Středočeský kraj a Prahu. Hodně sem jezdí třeba také lidé z Bratislavy,“ řekla předloni k tématu tehdejší ředitelka Vysočina Tourism Oľga Königová.

Co se týká samotných obyvatel, je spokojenost lidí s kvalitou podmínek pro život v Kraji Vysočina na osmém místě ze čtrnácti krajů Česka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V Jihlavě mají černé koše. Navrhl je radní Beke.

Centrum Jihlavy zaplavily černé koše navržené Davidem Bekem. | Video: Deník/Martin Singr