Podle ředitele krajské organizace Vysočina Tourism Tomáše Čiháka počet přenocování rostl už loni v zimě díky juniorskému mistrovství světa v biatlonu. Závody Světového poháru dospělých ve stejném sportu se v Novém Městě na Moravě konají i tento víkend. V příštím roce bude v místním moderním areálu mistrovství světa dospělých.

"Ve středu bylo na závodech 4000 návštěvníků. Tento počet o víkendu ještě poroste. Myslím, že jde kraj správným směrem, když do rozvoje areálu investoval," uvedl Čihák. Doplnil, že jiný moderní areál tohoto druhu v ČR není. Mezinárodní sportovní akce mají dopad na obsazenost hotelů a penzionů. "Do deseti nebo 15 kilometrů od města je obsazeno, pro příští rok se nemáme čeho obávat," uvedl Čihák.

Podle starosty Nového Města na Moravě Michala Šmardy lidé do Nového Města jezdí i na in-line brusle nebo je láká trať, na které se jezdí Světový pohár v horských kolech. "Je to jedna z nejzajímavějších tratí v Evropě," uvedl Šmarda.

Nabídku aktivní turistiky doplňuje síť více než 800 kilometrů hipotras, asi 90 procent z toho jsou lesní a polní cesty. "Jsou využívané i pro pěší a návštěvníky na kole, protože jsou dobře značené. Hipoturisté jsou nadšení ze 150 jezdeckých stanic s vysokým standardem pro jezdce i koně," uvedl Čihák.

Podle něj na Vysočinu jezdí především domácí turisté, kterých je asi 86 procent. Řadu akcí region pořádá zejména pro místní. "Nevidíme důvod, proč by i místní neměli trávit dovolenou přímo na Vysočině," uvedl Čihák. Kraj chce podle něj vylepšit svůj turistický portál. Lidé budou moci využít například plánovač tras na běžkách nebo na koni a další novinky.