Vysočinou se totiž přehnala silná vichřice, která ochromila nejvíce okresy Jihlava, Třebíč a Žďár nad Sázavou. Předpokládaný výpadek elektřiny má trvat 72 hodin.

Tento fiktivní scénář mělo včera na programu přibližně dvě stě členů Integrovaného záchranného systému Kraje Vysočina, kteří měli prověřit, zda jsou připraveni na takzvaný blackout. „Potřebujeme zmapovat chování profesionálních složek v konkrétních situacích, odhalit eventuální nedostatky a krizová místa," řekl hejtman kraje Jiří Běhounek (ČSSD), který cvičení řídil.

Veřejnosti se fiktivní blackout nijak nedotkl. Kromě hasičů, záchranářů a policistů se do cvičení zapojili také pracovníci Jaderné elektrárny Dukovany, energetických společností, Českých drah, nemocnic v kraji, hygienici a další.

Jedním z poznatků, které cvičení odhalilo a na jejichž nápravě se bude pracovat, je nedostatečné zajištění zásobování pitnou vodou v případě krizové situace. Dalším poznatkem je, že ne všechny organizace disponují dostatečnými záložními zdroji elektrické energie. Výjimečné postavení má v tomto případě Nemocnice Třebíč, která jako jediná v republice disponuje zařízením, jež umožní zajistit energii i teplo nezávisle na na síti.