Vedení třebíčské TOP 09 nepotěšily výsledky prvního kola prezidentské volby pouze díky úspěchu Karla Schwarzenberga. „Bylo to také kvůli, ve srovnání s ostatními volbami, slušné volební účasti a velkému množství mladých voličů. Samozřejmě mě potěšil výborný výsledek pana Schwarzenberga, ale i pana Fischera, a také dobrý výsledek pana Dienstbiera, který je příslibem nově se tvořící a západoevropsky orientované sociální demokracie," shrnula předsedkyně třebíčské regionální organizace TOP 09 Jana Spekhorstová.

Zároveň přiznala, že soupeř Miloš Zeman není z nejtěžších. „Osobně bych se daleko více obávala duelu s panem Dienstbierem nebo Fischerem. Nicméně lehký soupeř to rozhodně není," dodala Spekhorstová.

Dienstbier prý obstál

Celorepublikově čtvrté a na Třebíčsku třetí místo Jiřího Dienstbiera ocenila i jeho mateřská ČSSD. „Udělal dobrý výsledek. Předvolební průzkumy mu moc šancí nedávaly, přesto uspěl a řadu voličů zaujal," potvrdil předseda třebíčského okresního výkonného výboru sociálních demokratů Zdeněk Ryšavý.

Ten si však zároveň povzdechl nad dvojicí vítězných kandidátů. „Osobně mě překvapuje, že se hlasitě mluví o jakési změně politiky, příchodu nových tváří, a poté postoupí do druhého kola lidé, kteří v ní 23 let jsou a oba mají na jejím dnešním stavu svůj podíl," poznamenal.

Potvrdil doporučení vedení ČSSD. „Ani jeden není ideální. Schwarzenberg je ale symbolem současné vlády, takže se přikloníme k panu Zemanovi, i když s ním ČSSD měla v minulosti problematické vztahy," dodal Ryšavý.

Zklamání neskrývali lidovci, jejichž Zuzana Roithová byla celkově až šestá. „Není to pro nás radostná informace a nevím, jak se k tomu postavíme. Osobně se ale přikloním k volbě Schwarzenberga, a to na doporučení Zuzany Roithové. Kdyby ona nikoho nepodpořila, asi bych ke druhému kolu ani nešel," přiznal předseda třebíčské organizace KDU-ČSL Jaroslav Hrubý.

„Na panu Schwarzenbergovi mi vadí, že chce spravedlnost. Zároveň ale zapomíná, že očernil našeho někdejšího předsedy pana Čunka a řekl, že když bude osvobozen, tak sám složí funkci. Pan Čunek byl posléze opravdu soudně osvobozen a pan Schwarzenberg působí v politice dál. Jak takový člověk může hlásat ospravedlnění, nechápu," zamýšlel se předseda Hrubý. „Na druhou stranu nechci volit spolupachatele pana Klause při nekalých praktikách v době opoziční smlouvy," dodal.

Prezidentský kandidát Přemysl Sobotka skončil celorepublikově předposlední, na Třebíčsku dokonce poslední. „Pro ODS to vítězství není," přiznal předseda třebíčské ODS Stanislav Cejpek.

Neopomněl ale vyzdvihnout dalšího pravicového kandidáta. „Karel Schwarzenberg získal značnou podporu veřejnosti, což dokazuje, že vláda na tom s podporou není zas tak špatně, jak média prezentují," poznamenal.

KAMIL ČERNÝ