„Vyjádříme tak společně sepětí s předky a ztotožnění s ideály, na nichž byla Československá republika založena. Kromě toho pak také přispějeme k vytvoření nového českého rekordu. Podaří-li se, půjde o nejvíc lip vysazených v jednom kraji v průběhu deseti dnů,“ popsal starosta místní sokolské jednoty Josef Pléha. Večer v Martínkově zakončí ohňostrojem a sousedským posezením v sokolovně.

Oslavy potrvají tři dny

Lesonice – Třídenní oslavy stého výročí založení ČSR připravili v Lesonicích. V pátek 26. října v 17 hodin se na obecním úřadě uskuteční přednáška, která připomene lesonické občany padlé v první světové válce. V sobotu dopoledne místní lidé vysadí v místě bývalé skládky ovocné stromořadí, večer pak bude v sokolovně k tanci a poslechu vyhrávat dechová hudba Rebelka. V neděli ve 14 hodin uctí představitelé obce památku padlých u pomníku a na zámku zasadí Strom republiky.

Součástí setkání bude košt pálenek a likérů

Březník – Sázení lípy, lampionový průvod a košt domácích pálenek a likérů. Takový je program společenského setkání, které na neděli 28. října u příležitosti státního svátku připravili v Březníku. Sraz účastníků je 15.30 hodin u rybníka, odtud vyrazí průvod do sokolovny. Po celé odpoledne bude vyhrávat dechová hudba Polužanka. Po degustace březnických domácích pálenek a likérů dojde na vyhlášení té nejchutnější.

Opravený pomník padlých bude posvěcen

Vladislav – Opravený pomník padlých v první světové válce je příspěvkem městyse Vladislav k stému výročí Československa. V neděli 28. října od 14 hodin se v parku u základní školy uskuteční setkání se svěcením pomníku a položením věnců.