Nápad uspořádat Oktoberfest v Česku přišel po návštěvě Rakouska. „S kamarády jsme byli vloni v Rakousku a neplánovaně jsme navštívili Wiener Wiesn-Fest, což je vlastně obdoba německého Oktoberfestu v Rakousku. Velmi se nám tam líbilo, úplně nás ta atmosféra nadchla. Řekli jsme si, proč něco podobného nezkusit uspořádat i u nás v České republice. Pro uspořádání Oktoberfestu jsme si vybrali naše domácí prostředí, které dobře známe možnosti z hlediska zajištění organizace akce,“ řekl jeden z organizátorů Jaromír Zezula.

I když je Oktoberfest tradiční pro měsíc říjen, ten v Hartvíkovicích bude o něco dříve. „Podle názvu by se měl Oktoberfest konat v říjnu. Ale hlavně kvůli počasí jsme ho chtěli uspořádat o něco dříve. A nezapomínejme, že i německý Oktoberfest začíná 21. září,“ vysvětlil Zezula.

Česká obdoba bavorského festivalu je lákadlem. „Dle mého názoru to bude tou jedinečností. Dát si pivo z tupláku, které vám přinese dívka v kroji a zakousnout to třeba bavorským preclíkem. To v okolí Třebíče nejspíš nezažijete. Řekl bych, že návštěvníky může lákat nejvíc ta neobvyklost. Zájem o akci je velký, uplynulý víkend jsme prodali poslední lístky, takže už nyní víme, že na hartvíkovickém fotbalovém hřišti bude plno,“ komentoval Zezula.

Piv bude na místě k ochutnání několik. „Máme dojednaná piva z pivovaru Klášter, pivovaru Černá Hora, pivovaru Heřman a Rychtář. Dále se návštěvníci mohou těšit na bavorské preclíky, Haxe, což je vlastně vepřové koleno s kysaným zelím nebo na klobásy se zelím,“ prozradil Zezula.

Celé pivní hodování doplní ještě kulturní program. „Celý den nás bude bavit kapela Q-Styl. Odpoledne dechovka a večer přijdou na řadu i rockové a popové hity. Oktoberfest zahájíme slavnostním přípitkem v 15.00 za doprovodu dechovky. K hudebnímu programu máme nachystaných několik tradičních soutěží převážně s pivní tematikou. Dále pak beerpong, fotokoutek a pro děti bude k dispozici skákací hrad,“ dodal Zezula.

Oktoberfest je mnichovský pivní festival. Trvá většinou 16 dní a obvykle končí v první říjnovou neděli. V roce 1810 se konala svatba korunního prince Ludvíka Bavorského s Terezou Sasko-Hildeburgskou. Z radosti princ a celý dvůr pozvali celé město na oslavu, která se konala 12. až 17. října a byla zakončena koňským dostihem. V dalších letech se slavnosti opakovaly. Byly postupně prodlouženy a posunuty na září. Přesunutí termínu konání do září bylo provedeno zejména kvůli lepšímu počasí. Historicky je však dáno, že Oktoberfest končí o prvním říjnovém víkendu.