Ačkoliv úřady obcí s rozšířenou působností, které nové řidičáky vydávají, a ministerstvo dopravy neustále apelují na držitele starých průkazů, stále jich zbývají stovky tisíc. „Na Vysočině je to přes čtyřicet tisíc. V říjnu se sice počet týdně vydaných průkazů oproti září zvýšil o třicet pět procent, i přesto mnozí řidiči výměnu do konce roku nestihnou,“ uvádí portál ministerstva.

V Třebíči zbývají tři a půl tisíce průkazů

Odbor správních činností Městského úřadu Třebíč ještě stále eviduje na tři a půl tisíce dosluhujících řidičských průkazů. „Jsem jeden z nich, taky to nechávám až na poslední chvíli,“ kaje se Hana Kuželková. Pracovníci vyzývají jejich majitele, aby s výměnou nadále neotáleli a požádali o ni co nejdříve. Na konci roku je zbytečně čekají fronty a možné potíže s výměnou po stanoveném termínu.

„Nelze opomenout, že řidiče, který bude v příštím roce policisty přistižen s neplatným řidičským průkazem, čeká pokuta za přestupek ve výši od 1500 korun do 2500 korun. Nevíc ti, kdo nesplní povinnost vyměnit si uvedené průkazy do konce tohoto roku a přijdou až v roce 2008, se dopouští přestupku pokutovaného až 30 tisíci,“ varuje příslušný odbor.

Ministerstvo dopravy ovšem nevidí možné postihy tak tragicky. „Jednotlivým obecním úřadům jsme vydali metodický pokyn, aby dávaly pokutu nanejvýš jeden tisíc korun. Domníváme se ale, že to většina úřadů bude řešit domluvou,“ konstatoval tiskový mluvčí Karel Hanzelka.

Řidičák můžete vrátit

Výměna řidičských průkazů není bezpodmínečně nutná. Pokud už řidiči z jakéhokoliv důvodu nemíní nikdy usednout za volant, mohou je na oddělení evidence řidičů odevzdat. Podepíší prohlášení, že se řidičského oprávnění vzdávají, a tím pro ně tahle záležitost končí.

Do konce roku 2010 je nutná výměna průkazů vydaných v letech 1994 až 2000. Pro ty z roku 2001 až do 30. dubna 2004 pak platí termín 31. prosince 2013. Výměna je v tuzemsku bezplatná, je-li třeba změnit některé údaje, vybírá se padesátikorunový správní poplatek. Zapotřebí je jedna fotografie, platná doklad totožnosti a řidičský průkaz s končící platností.