Už na jaře obec přišla o možnost navazujícího spojení do Třebíče. Cestující jeli do Okříšek, kde navazoval spoj do okresního města. I to je nyní minulost. „Můžeme za to děkovat integrovanému dopravnímu systému Vysočiny. Dříve na vlak ze směru Znojmo v Okříškách navazovaly spoje do Třebíče. Teď se dostane do Okříšek, kde čeká nejméně hodinu nebo musí přebíhat na autobus. Jinak můžeme cestovat do Starče, kde je zastávka mimo městys na samotě. Odtud je cestující odkázán na projíždějící autobus, který přizastavuje v zatáčce,“ popsala zastupitelka obce Viktorie Vidláková.

Plicní ventilátor CoroVent.
Třebíčské CoroVenty získaly registraci. Nyní začnou pomáhat v nemocnicích

Další komplikací se stala probíhající výluka na trase Znojmo – Okříšky.. Náhradní zastávka pro obec je totiž umístěna ve vedlejším Krahulově. České dráhy argumentují, že toto umístění je podmínkou plynulosti dopravy. „ Na základě požadavku ze strany kraje, který je objednatel dopravy, bylo vybráno kompromisní řešení umístění zastávky náhradní autobusové dopravy poblíž frekventovanější železniční stanice Krahulov,“ informovala mluvčí Českých drah Gabriela Novotná.

Čtyři kilometry na náhradní zastávku

Právě umístění je trnem v oku obyvatelům Hvězdoňovic. „Do Krahulova to jsou čtyři kilometry. Není možné, aby byla zastávka umístěna tak daleko a mimo trasu vlakového spoje. Chápeme nutnost výluky, ale běžně lidé chodí maximálně deset minut před odjezdem vlaku na zastávku a až tam se dozví, že musí do Krahulova,“ zlobila se Vidláková.

Vlakové spojení je totiž v obci hojně využívané i dospělými. „Dřív byly spoje v časovém souladu. Nynější situace způsobila, že linka není využívaná. Až dojde na rozhodování zrušení zastávek v rámci úspor, bude ta ve Hvězdoňovicích zrušena a nebude to tím, že by občané nechtěli železniční dopravu využívat, ale ono jim to nebylo umožněno,“ dodala Vidláková.