Luděk Pokorný je jedním z těch, kteří své parcely už prodali. Teď by se rád po svých bývalých pozemcích okolo Jaroměřic rád projel, až na nich postaví obchvat. „Je to už pár let, co jsem je prodával. Šlo to tehdy hladce a domluva s lidmi byla dobrá. Jen už bych chtěl vidět nějaké konkrétní výsledky,“ zhodnotil obyvatel Jaroměřic.

Obchvat podle něj zvýší také bezpečnost dopravy ve městě. „Kdo chce do Třebíče z Moravských Budějovic a naopak, nemá prakticky jinou možnost, než projet Jaroměřicemi. Přesto nejde jenom o to, že městem bude projíždět méně aut. Když jde člověk večer z hospody, která stojí blízko silnice, vyděsí ho, když proti němu v tu chvíli vyjede kamion,“ přiblížil Pokorný.

Čtečka pro elektronické odbavování cestujících při přestupech.
Veřejná doprava Vysočiny: platba kartou a rychlejší přestupy s jednou jízdenkou

Na výstavbu obchvatu se chce zaměřit starosta Jaroměřic Soukup. „V nejbližší době se sejdeme se zástupci z Kraje Vysočina. Jako město totiž chceme být maximálně nápomocní a urychlit to. Je to totiž pro nás významná priorita, i když samotným investorem je Kraj Vysočina,“ prohlásil. Komplikací jsou podle starosty finance. „Výkup pozemků zdárně pokračuje. Přesto si ještě pár let počkáme. V současnosti na stavbu není finanční krytí. Jde o projekt za stovky milionů korun. Bude na to nutné zajistit evropské dotace,“ dodal.

Je to katastrofa, myslí si starosta

K samotné dopravě ve městě se starosta vyjádřil kriticky „Na rovinu řečeno, je to katastrofa. Každým rokem přibývá víc a víc aut. Když je špička, tvoří se tu kolony. Nejhorší je, že kvůli tomu vznikají přímo ve středu města. Dva kamiony se vedle sebe nevejdou. A i pro lidi to je nebezpečné,“ vyjmenoval Soukup důvody, proč je obchvat potřeba.

V centru Třebíče ubude sto třicet parkovacích míst. Kvůli opravě bývalé Delvity.
V Třebíči zmizí parkoviště v Osovského ulici. Bude se opravovat bývalá Delvita

Obchvat města na Třebíčsku by rád viděl také Martin Kunst. „Už ani nevím, kdy jsem o něm slyšel poprvé. Kvůli husté dopravě tu máme semafor, zpomalovací pruhy nebo cedule, které upozorňují na chodce. Jenže na zklidnění to nestačí. Kolony se tu vytváří stejně. Alespoň že už je zpoplatněné parkoviště na náměstí. Pár řidičů si díky tomu rozmyslí, jestli tam auto nechá a bude riskovat, že z něj ve špičce jen tak nevyjede,“ podotkl obyvatel Jaroměřic.