„O navýšení cen vstupenek se začalo mluvit už vloni na konci návštěvnické sezony. Takže pro nás to žádná novinka není,“ sdělila Jana Petrová z jaroměřického zámku. Zdražení se konalo celoplošně a hlavním kritériem při určování bylo, kde a o kolik byl počet návštěvníků vyšší. Zatímco u méně preferovaných pamětihodností zůstane cena stejná nebo se zvýší minimálně, tam, kde se s návštěvníky dveře netrhnou, si zájemci o prohlídku notně připlatí.

„V našem případě zůstává cena prohlídkové trasy A stejná jako v loňském roce, tedy 90 korun. Více, a to o dvacet korun, si připlatí zájemci o trasu B a C,“ upřesnila Petrová. O změnách cen se mluví hlavně v souvislosti se zvýšením sazby DPH u některých druhů zboží, vstupenky do hradů, zámků a na kulturní akce nevyjímaje. Jenže toto zdražení zatím nemá s DPH nic společného. „K tomuto kroku památkový ústav přistoupil s ohledem na zkrácení provozního příspěvku a rovněž s ohledem na všeobecný růst cen,“ informovala mluvčí památkářů v Telči Marie Jirková.

Ve stejné cenové hladině zůstane vstupné do zámku v Náměšti nad Oslavou. „Ceny jsme upravovali v loňském roce a další zdražování by mi připadalo vůči návštěvníkům přinejmenším nemravné,“ poznamenal Marek Buš, náměšťský kastelán.

K výraznému růstu cen nedošlo ani na zámku v Telči, který patří k turisticky nejvyhledávanějším památkám Vysočiny. Tam se cena zvedla pouze u plného vstupného na jednom okruhu, řádově o desetikorunu. „Ke zvýšení vstupného došlo pouze v případě kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Na druhou stranu mohou návštěvníci využít možnost zakoupení sdružených vstupenek na zámky v Telči a Jaroměřicích. V dubnu jsme vstupné zvýhodnili i pro držitele rodinných pasů,“ dodala Jirková.

O dvacet korun se zvedla cena vstupenky do třebíčské baziliky svatého Prokopa. „Od 1. března činí plné vstupné 60, snížené pak 40 korun,“ sdělila pracovnice Informačního centra v zámku Pavlína Mládková.

K dalšímu, a to už výraznějšímu zdražení může dojít co nevidět, poté co se vláda shodne na rovné sazbě daně z přidané hodnoty. V tom případě by se návštěvníkům památek na Třebíčsku zvedla cena u jedné vstupenky o dvacet korun. V případě zvýhodněného rodinného vstupu by to bylo téměř o padesát korun. Menší zdražení by prodělaly i lístky do památek pod správou jiných organizací a církve. V jejich případě by se cena zvedla spíše o koruny.V současné době se na ně vztahuje DPH ve výši 10 procent. „Z vlastních zkušeností vím, že každé zdražení znamená o něco méně návštěvníků. Zdražuje se všechno od benzínu až po vstupné. Je poznat, že lidé daleko víc šetří,“ uzavřela Jana Petrová ze zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou.

Do jaké míry se zvýšení cen vstupného projeví na přízni návštěvníků, ukáže čas. V každém případě letošní sezona na hradech a zámcích odstartuje už první dubnový víkend a pro turisty je připravena spousta zajímavých lákadel v podobě doprovodných programů nejen pro dospělé, ale i pro rodiny s dětmi.