„Chystáme vodovod. A když už bude ves rozkopaná, udělá se i kanalizace. Vše je nutné připravit projekčně a také zajistit dotace, ty jsou klíčové, bez nich se stavba neuskuteční Pokud vše klapne, půjde o akci za víc jak 20 milionů korun. Město se bude nějakou sumou spolupodílet,“ uvedl náměšťský místostarosta Jan Kotačka.

Kolem Zňátek vede vodovodní přivaděč pitné vody z Vranova, jeden kilometr od vsi je vodojem. Toho se při plánování stavby využije. Podle Kotačky by se mohlo začít kopat v roce 2021. Dosud lidé ve Zňátkách využívají vlastní studny a odpadní vodu svádějí do septiků.

Sucho ale trápí víc obcí na Třebíčsku. Nedávno do svazku obcí vstoupily Cidlina, Lesonice a Jakubov u Moravských Budějovic. „Důvodem byla právě potřeba vsí vyřešit potíže s nedostatkem vody, aby je v budoucnu už výkyvy počasí nezaskočily,“ uvedl tajemník VAKu Karel Nedvědický. Jakubov bude letos od podzimu rozkopaný, protože se bude pokládat právě vodovod a kanalizace. „V Lesonicích a Cidlině se bude dělat vodovod zřejmě příští rok,“ doplnil Nedvědický. Lesonice totiž už vlastní čističku odpadních vod mají.