Povolební „námluvy“ dosavadní koalice a opozice vyzněly do prázdna, tomu odpovídala atmosféra jednání a závěrečná diskuze ukázala, že vykopaný příkop mezi oběma stranami je docela hluboký. „Byli jsme vstřícní, ale ti druzí se dostatečně nesnažili o dohodu,“ vyčetly si nakonec vzájemně koalice a opozice. Lze proto čekat „dusno“ i v následujícím období, jakmile se všichni zastupitelé sejdou u jednoho stolu.

Jak už bylo řečeno, Bařinka uhájil post uvolněného starosty. Kandidoval za STAN v místním Sdružení občanů Moravských Budějovic (SOMB). Uvolněnou místostarostkou byla zvolená Jana Kiesewetterová (SOMB), která už v minulosti tento post zastávala. Dosavadní místostarosta Jan Kocáb (SOMB) je od nynějška řadovým radním. Z Bařinkova sdružení jsou v sedmičlenné radě ještě dva lidé – Jaromír Klouda a Eva Šafránková. Komunisté nominovali a prosadili Miloše Urbánka. Sedmým jménem je Zdeněk Janderka, jediný do zastupitelstva zvolený kandidát uskupení SNK MB a STO.

Auta do sebe narážela jak biliárové koule. Lidé stihli uskočit
Auta do sebe narážela jak biliárové koule. Lidé stihli uskočit

Vyjmenované subjekty mají v 21 členném zastupitelstvu těsnou většinu 11 křesel. V opozici zůstávají s celkem 10 mandáty lidovci a ODS - přesněji řečeno Za lepší Budějovice a ODS, přičemž lídr této kandidátky Jan Švaříček neuspěl při hlasování, když byl svým uskupením navržen nejprve na starostu, pak na místostarostu.
„Vítěz (SOMB – pozn. red.) nenabídl férové rozložení sil v radě města. KDU-ČSL předala vítěznému uskupení návrh kompromisního povolebního uspořádání, ale nebylo na něj ani ze slušnosti odpovězeno. Nebyla nabídnuta ani uskutečněna schůzka všech stran. Proto jsme nenominovali nikoho do rady města,“ vysvětlil po volbě lídr lidovců Petr Žák. Podle něj se domlouvalo „jednotlivě a za zády dalších“.

Zástupci SOMB zdůraznili, že jednání byla z jejich strany aktivní, nabídli celou řadu variant, ale nakonec se na žádné s protistranou neshodli. Podle nich se ODS pořád něco nelíbilo a stále nebyla spokojená. A příklady ze zbytku republiky ukazují, že obce a města nakonec nemají vedení poskládaná tak, že by striktně odrážela volební výsledek. Ale podle toho, kdo je s kým schopen se domluvit na spolupráci.

Občanští demokraté kontrovali. Podle nich bařinkovci nepřipustili ani nabídku, aby mělo SOMB tři členy městské rady včetně starosty a místostarosty a lidovci s ODS dohromady čtyři řadové radní. Odpovídalo by to podle jejich názoru volebnímu výsledku, kdy SOMB a ODS mají shodně po osm zastupitelích, SOMB ovšem dostalo od voličů víc hlasů a Vlastimil Bařinka pak měl nejvíc preferenčních hlasů ze všech kandidátů ve městě.

Stroj, se kterým geologové v září 2018 prováděli výzkum v lokalitě Na Skalním.
Ve hře o úložiště zůstanou čtyři lokality. Karty jsou zatím neodkryté

Vlastimil Bařinka poukázal na období před volbami, kdy ODS a lidovci veřejně zpochybnili „čistotu“ zakázky na opravu náměstí a také hospodaření v městském kulturním středisku Beseda. „Osobně se mě to doklo. Ano, některé věci si beru v osobní rovině,“ konstatoval. Komunista Urbánek pak naznačil, že ODS a lidovci si svou ostrou předvolební protiradniční argumentací nepřipravili zrovna ideální půdu pro budoucí případnou spolupráci s lidmi kolem starosty.

Z opozice zazněla ještě výtka směrem k Vlastimilu Bařinkovi, že bude sedět v městské radě s komunisty. Což je s podivem, když je kandidátem za STAN, což by mělo být v rozporu. Z Bařinkovy reakce vyplynulo, že mu nejde o politiku a politikaření na místní úrovni, ale zajímá ho, jací lidé konkrétně jsou. A proti zvoleným zastupitelům z řad KSČM osobně nemůže říct nic. Považuje je za důvěryhodné partnery při práci pro město a slušné lidi.

„Nevím, jestli se bojíte, že připluju po potoku na Auroře a vystřelím do vzduchu a bude další revoluce. Měli bychom se semknout a mně nedělá problém podpořit řadu věcí z vašeho programu,“ sdělil směrem k opozici komunista Urbánek.

Tématu se dotkli i lidovci. Neschvalují stranickou ideologii KSČM, pod jejíž hlavičkou se Miloš Urbánek a Lubomír Binka dostali do zastupitelstva, byť zrovna proti nim lidsky nic nemají. „Právě v Budějovicích jsou příklady řady rodin, jejichž členové byli komunistickým režimem dlouhé roky vězněni, to nelze přejít,“ připomněli.