Přihláška na vysokou školu přitom není vůbec levná záležitost a tak se studenti posledních ročníků středních škol snaží najít rovnováhu mezi školami, na něž by se chtěli skutečně dostat a mezi „sázkou na jistotu“. Cena přihlášek, která se běžně pohybuje kolem 500 korun, však často není to, co zájemcům o studium vadí nejvíc.

„Někam stojí přihláška 600 korun, jinam 400 korun… Ale ty ceny mi ani nevadí tolik, jako zbytečná byrokracie. U některých fakult totiž musím poslat přihlášku elektronicky, pak ji vytisknout a ještě poslat poštou,“ kroutí hlavou Jiří Dvořák, student Gymnázia Třebíč. „Podávám si celkem pět přihlášek: do Prahy, do Hradce Králové, do Olomouce, do Brna a jednu do Pardubic. Nejvíc bych chtěl jít do Prahy, protože Praha má určitou prestiž, žije to tam a myslím, že tam mám větší šanci v budoucnu najít uplatnění,“ vysvětluje Jiří.

Do hlavního města by se chtěl na začátku příštího akademického roku přestěhovat také Petr Cihlář z třebíčské Střední průmyslové školy: „Nejvíc bych si přál dostat se do Prahy na VŠE na fakultu financí a účetnictví,“ řekl Deníku. Devatenáctiletý Petr podle svých slov bude posílat šest až sedm přihlášek, z toho nejvíc právě na Vysokou školu ekonomickou v Praze. Praha je dlouhodobě region s nejnižší nezaměstnaností a největší koncentrací služeb. Vzdělání zde nabízí nejstarší česká vysoká škola - Univerzita Karlova - i řada dalších veřejných či soukromých vysokých škol. Pražští studenti nemají problém už během studií najít práci. Brno zase budoucí vysokoškoláky láká zajímavými kombinacemi oborů, geografickou blízkostí, levnějšími přihláškami a nižšími životními náklady vůbec.

„Zatím mám dvě přihlášky do Prahy a dvě do Brna, ale do Brna chci víc. Mám z Brna lepší pocit - však se říká, že je to taková velká vesnice. Praha je na můj vkus moc velká a plná lidí,“ uvažuje gymnazistka Markéta Mátlová.

Únorové uzávěrce přihlášek se lze šikovně vyhnout, pokud je vaším snem některá z uměleckých škol, jako například DAMU nebo FAMU. Na umělecké školy se totiž přihlášky podávají zpravidla už na podzim, aby v lednu a únoru mohly proběhnout talentové zkoušky před komisí.

„Na podzim jsem si dávala přihlášku do Brna na divadelní fakultu JAMU. V lednu proběhlo první kolo přijímacích zkoušek, na začátku února druhé,“ popisuje průběh přijímacího řízení Hana Zoubková, která je již v současné době na Janáčkovu akademii múzických umění přijatá. Starosti ohledně přijímacích zkoušek tedy může klidně odhodit za hlavu a soustředit se na maturitu.

RADEK BLAŽEK