Firma svádí boj o stavbu elektráren s lidmi i úřady

„Chceme postavit osm větrníků sto padesát metrů vysokých,“ předeslal Jiří Přikryl z Venturealu. Záměr však čím dál víc naráží na odpor lidí ze samotné Blatnice i z okolí. Ti blatnickému starostovi Martinu Velebovi vyčítají zejména to, že o tak důležité věci rozhodlo šest zastupitelů, přičemž neproběhla veřejná diskuse, natož hlasování. A tak vznikla petice, kterou podepsali krom místních i obyvatelé Jaroměřic nebo Budějovic.

„Vrtule budou mít negativní vliv jak na lidi – hluk a podobně, tak třeba na ceny nemovitostí. A to nemluvím o zvěři a ptácích,“ upozornil iniciátor blatnických protestů Bronislav Dušek. Ani od ornitologů nebo z krajského úřadu nezaznívají pozitivní signály.

„Ano, podklady ke stavbě elektráren u Blatnice jsou u nás na posouzení. Projekt je před zpracováním posudku na dokumentaci, následovat budou veřejná projednávání a až poté bude vydáno stanovisko EIA (agentura posuzující vliv na životní prostředí – pozn. red.),“ konstatovala Jitka Svatošová, tisková mluvčí kraje Vysočina. Z toho plyne, že půjde o velmi dlouhý proces. Hejtman Miloš Vystrčil přitom nedávno varoval před živelným stavěním větrných kolosů. Podle něj do zdejší krajiny nepatří. „A energetickou situaci neřeší,“ nechal se slyšet jak senátor za Třebíčsko Vítězslav Jonáš, tak starosta Moravských Budějovic Vlastimil Bařinka.

Dokumentace musí prokázat také to, že vrtule nenaruší pohled na národní kulturní památku jaroměřický zámek. Odpůrci zmiňují fakt, že zamýšlené větrné elektrárny by byly o plných dvacet pět metrů vyšší než dukovanské chladící věže. Jako tvrzení proti tvrzení vyznívá i diskuze o tom základním: je zde – rozuměj za humny Blatnice – vůbec dostatečně větrno? „Je, vycházíme z měření meteorologů,“ říká Jiří Přikryl z Venturealu.

Vyjádření budějovické radnice je přesně opačné: „Není. Nehledě k tomu, že v této oblasti jsou časté námrazy v zimním období. Provoz by nebyl tak efektivní, jak se investor pokouší tvrdit.“