Původně totiž mělo k rozsáhlé rekonstrukce dojít mimo hlavní turistickou sezonu. Dlouho očekávané opravy začaly v pondělí a skončit mají počátkem září.

Nad způsobem, jakým je uzavírka řešena, kroutí hlavou majitel Zámeckého hotelu Roman Dvořák. „Naprosto nechápu, proč umístili ještě před serpentiny zákaz vjezdu a vyznačili padesátikilometrovou objížďku, když tam provoz řídí semafor. Vnímám to jako obrovský problém v našem podnikání,“ zlobil se Dvořák.

Své první nepříjemné zkušenosti s uzavírkou má další z místních hoteliérů. „Už se nám začali odhlašovat někteří turisté, kteří měli rezervaci pokojů. Slyšeli zprávu o opravách průtahu v televizi,“ sdělil muž, který si nepřál zveřejnit jméno. Redakce jej však zná.

Hoteliér dodal, že v minulých dnech vařil speciálně pro zájezd turistů, kteří mířili na zámek. „Nakonec tam autobus vůbec nepustili s tím, že mají jít pěšky. Byli naštvaní a odjeli. Vařil jsem zbytečně,“ posteskl si podnikatel.

Mírněji situaci kolem oprav jediné cesty Vranovem hodnotila jednatelka Penzionu Jelen Jana Vrbová. „Všem našim hostům zasíláme povolenky k vjezdu. Systém zatím funguje bez problémů. První takto vybavení klienti už dorazili tento týden. Termín oprav je ovšem dost nešťastný,“ nastínila Vrbová.

Starosta městyse ale všechny uklidňuje. Do centra se podle něj dostanou turisté, místní i zásobování. „Do Vranova budou jako obvykle jezdit autobusové spoje. Místní obyvatelé, rekreanti ubytovaní ve zdejších hotelích i zásobování dostane od úřadu výjimku,“ upozornil starosta Lubomír Vedra.

Čtyřicetikilometrovou objížďku, o které informoval server jihomoravských silničářů, tak musí použít jak lidé, bydlící na západ od Vranova, tak turisté, kteří do městyse přijedou takzvaně naslepo třeba jen na jeden den.

Minimální zpoždění

Podle ředitele Znojemské dopravní společnosti Psota Jiřího Chadima autobusové linky zatím jezdí bez větších problémů. „Zpoždění jsou po prvních zkušenostech jen minimální. Záleží, ve kterou denní dobu linka právě jede,“ sdělil Chadim.

Vranovem by v létě také měl jezdit oblíbený turistický vláček. „Měl by jezdit od prvního července ve stejném rozsahu jako vloni. Podle mých informací trasu vláčku opravy průtahu neovlivní. Navíc, pokud vím, od prvního července by mělo být vranovské náměstí již opravené,“ naznačil Rostislav Polach, šéf dopravní firmy, která vláček provozuje.

Práce měly začít vloni na podzim a do sezony už mělo vše být hotové. „Firma Skanska ale opravy zahájila až v pondělí. Se vším by měli skončit za sto pětačtyřicet dní,“ řekl již dříve Vedra.

Za zpožděním zahájení prací je hned několik důvodů.

Plány na opravy silnice nejprve měli dlouho na stole krajští úředníci, aby je později kvůli úsporám přibrzdila vláda. Nakonec v prosinci loňského roku úředníci zrušili výběrové řízení na dodavatele oprav.
„Úřad regionální vlády, přes který tečou evropské peníze, měl formální připomínku k zadávacímu řízení celkem devatenácti staveb na celé jižní Moravě. To se týkalo i průtahu Vranovem. Po konzultaci s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže se výběrové řízení raději zrušilo, aby později nevznikly nějaké potíže. Proto se soutěž musela vypsat znovu,“ vysvětlil šéf znojemské oblasti Krajské správy silnic Zdeněk Komůrka.

Na možnost použít namísto objížďky trasu přes Rakousko upozornil obyvatel Starého Petřína. „Osobně raději jezdím po trase Hnanice, Retz, Hardegg, Langau a Šafov. Pro mne je to výhodnější, než kdybych jel značenou objížďkou,“ řekl Martin Andrle.

Objížďka ve Vranově.