Ať hledali, jak chtěli, jejich úkryt nenašli. Situace pro ně byla o to nepříjemnější, že mají syna epileptika. A tak ke starostem o jeho zdraví se přidružila obava, aby mu vosy neublížily.


Hnízdo nakonec objevili, když už bylo velké jako fotbalový míč. „Narazil na něj manžel. Syn má nad dětským pokojem v podkroví malé výklopné okénko, které ústí do zbytku půdy. Muž tam šel něco přidělávat. Když začal přibíjet hřebík do trámu, vosy na něj zaútočily jak šílené. Hned obdržel pět štípanců. Mrkl pod trám a tam bylo hnízdo jak kopačák,“ popsala Jitka Kremláčková. Začali řešit, co s tím. Zjistili, že profesionální hasiči k takovým případům nejezdí. Přece jen hnízdo bylo v místě, kam rodina chodí jen výjimečně. Nehrozilo, že by o něj někdo zavadil a podobně. Poradili jim, ať se poptají u specializované firmy, ta že jim vosy zlikviduje.


„Zasahujeme pouze tehdy, když je takzvané nebezpečí z prodlení. V případech, které nejsou akutní, lidé u nás na dispečinku mohou volajícím sdělit kontakty na firmy, které se likvidací vos zabývají,“ vysvětlila mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.


Nervový jed


Martin Havlík z Třebíče se dezinsekcí, tedy hubením hmyzu zabývá. „Když nás někdo přivolá k podobnému případu, aplikujeme speciální chemikálie na bázi nervového jedu,“ přiblížil způsob likvidace.


Jak rychle dokážou vosy vystavět hnízdo do velikosti fotbalového míče? „Netrvá jim to moc dlouho, nějakých pár týdnů. Vosy a sršni ale žijí v jiném režimu než včely. Včely přezimují, kdežto vosy na podzim vymřou. Zůstanou do jara jen oplozené samice,“ přiblížil entomolog Václav Křivan ze Štěměch.


Podle něj je nejlepší místo, kde už se hnízdo objevilo, pro příště důkladně zabezpečit, aby tam vosy nemohly. „Anebo to další sezonu pečlivě hlídat a když se tam začnou objevovat nové vosí stavby, už v zárodku je opakovaně ničit. Ono je nebaví donekonečna stavět někde, kde jim to někdo bourá. Raději se odstěhují,“ nabídl řešení Křivan.