Obec na půli cesty mezi Třebíčí a Velkým Meziříčím má jedno specifikum: Volební účast se tu nejčastěji vyšvihne přes 90 procent. Třeba v posledních prezidentských volbách nehodili volební lístek do urny jen dva voliči z padesáti oprávněných. A do senátu volilo v Přeckově v roce 2012 stěží uvěřitelných 91,5 procenta voličů. Přitom celorepublikový průměr byl zhruba na třetině lidí s právem volit.

„Proč tomu tak u nás je? Nevím, nejspíš si místní připouštějí pocit zodpovědnosti za chod dění. Vnímají, že jednou za čas je to na nich, co bude dál. Proto volby neignorují,“ říká přeckovský místostarosta Jan Uchytil. Patří tu zkrátka k bontonu, ukázat se ve volební místnosti a zúčastnit se.

Nejvíc hlasů tradičně berou lidovci. Hodně Přeckováků je totiž věřících. „Dobře to bývá vidět pravidelně v neděli, kdy má naše obec výrazné zastoupení na mši v kostele v Rudíkově, kam spadáme pod farnost. Přeckováci už mají svá tradiční místa v lavicích,“ přiblížil místní Kamil Černý.

V Přeckově, vesničce s jednasedmdesáti obyvatel, mají alespoň kapličku. Pečlivě udržovanou a společnými silami opravenou. Hned vedle je hlavní centrum dění – objekt, kde je pod jednou střechou obecní úřad, hasičská zbrojnice a především hasičská klubovna.

V klubovně se Přeckováci setkávají vždy o víkendu. „Samozřejmě s každými blížícími se volbami se při nějakém tom pivku tříbí názory. Diskutujeme, jsou různé úhly pohledu na různé problémy. Jen komunisté u nás opravdu nemají zelenou,“ popsal Černý. „S tím se pojí taková malá místní záhada. Když jsou volby na vyšší úrovni, kde bývá kandidátka komunistů, někdo od nás jim dává hlas. Nedaří se nám zjistit, kdo to je a samozřejmě nás to hodně zajímá,“ podotkl.

Zda opět v přeckovské urně skončí i volební lístek s hlasem komunistům, se ukáže o víkendu 5. a 6. října. To jsou kromě komunálních voleb, ve kterých se utká osm místních, každý sám za sebe, i volby senátní. A tam komunistický zástupce figuruje.