Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volební lístky letos nahradí sčítací formuláře

Třebíčsko – Statistika nuda je, má však cenné údaje, zní první slova refrénu písničky ze známé televizní pohádky. Právě ve znamení statistiky bude i první čtvrtletí letošního roku. Všechny občany České republiky čeká, opět po deseti letech, celostátní sčítání lidu, domů a bytů.

10.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Isifa

V loňském roce proběhla u půl procenta náhodně vybraných respondentů zkouška. Letos v březnu už se vše odehraje na ostro. „Zlomovým okamžikem bude půlnoc z 25. na 26. března,“ sdělil mluvčí třebíčské radnice Ivan Přibík. „Do tohoto data by měli všichni obyvatelé měst a obcí obdržet od sčítacích komisařů příslušné formuláře,“ doplnil Ivan Přibík. Organizátorem celostátního sčítání je Český statistický úřad, jež bude celou záležitost zajišťovat ve spolupráci s Českou poštou.

Každou domácnost před samotným sčítáním navštíví určený komisař, který se prokáže platným průkazem a odevzdá potřebný počet formulářů. Jejich navrácení může probíhat několika způsoby. Vzhledem k faktu, že vyplněné listy budou obsahovat citlivá data, na něž se vztahuje zákon na jejich ochranu, může si každý vybrat způsob jak je úřadu vrátí.

„Těch možností, jak vrátit vyplněné tiskopisy, je hned několik. Lze je odevzdat zpět komisaři, nebo je bezplatně poslat poštou. Další variantou je, že příslušné informace vyplní na internetu z domu, nebo z obecního či městského úřadu,“ vyjmenoval Ivan Přibík.

Jedním z míst, kde budou moci obyvatelé formuláře elektronicky vyplnit, je příslušná správní instituce. „Povinností každého úřadu je umožnit obyvatelům vyplnění formulářů po internetu, pokud o to projeví zájem. O tom zda to bude přímo v prostorách radnice či například v knihovně bude úřad včas informovat příslušným oznámením,“ uzavřel mluvčí.

Sčítání lidu, domů a bytů je ze zákona povinné pro zletilé fyzické i právnické osoby. Porušení příslušného ustanovení lze trestat pokutou do výše 10 tisíc korun.

Autor: Lenka Novotná

10.1.2011
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Muž s mačetou vnikl do domu své bývalé přítelkyně

Náměšťsko - S mačetou vnikl násilím do domu své bývalé přítelkyně jednatřicetiletý muž z Uherskohradišťska. „Před jedenáctou hodinou večer přišel k jejímu domu a dožadoval se vstupu. Když to žena odmítla, vykopl uzamčené dveře, vnikl do domu a místnosti prohledával,“ sdělila policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení