Výsledky voleb jsou však těsné. Přes deset procent se dostaly pouze tři nejúspěšnější strany. Vítězná KSČM pak v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu získala čtyři mandáty. Tři berou ČSSD, ANO 2011, Pro Třebíč, KDU-ČSL, Břehy a Třebíč Občanům. Dvě křesla získali volbaTr a Třebíč můj domov, jedno potom Ta naše Třebíč. Už teď je při pohledu na rozdělení mandátů víceméně jisté, že budoucí koalice bude slepencem velkého množství politických uskupení.

Vítězné straně, tedy KSČM, dalo v Třebíči hlas 12,27 procent voličů. „Dělá mi to velkou radost, to je jednoznačné," řekla jednička komunistů Julie Dolejší. „Momentálně mám ale úplně jiné starosti. Jsem nemocná, mám vysokou horečku, tak to moc řešit nemůžu. Jednání o dalším vývoji si tak necháme až na příští víkend," nechtěla Dolejší spekulovat o budoucím vývoji. Druhou a třetí stranu dělilo pouhých 0,03 procent a 75 hlasů, přesně o tolik porazili sociální demokraté Babišovce. Jejich číslo jedna, Zuzana Kratochvílová, těsně po zveřejnění výsledků nechtěla nic komentovat. „Vyjádřím se, až bude vše jasné," nejednoznačně sdělila.

K volbám přišlo málo lidí

Z nynější radniční koalice si polepšily Břehy. Před čtyřmi lety braly dva mandáty, letos to jsou tři a celková šestá příčka. „Z našeho výsledku jsem hodně překvapený, hodně spokojený a děkuji za něj voličům i našim členům," podotkl lídr Milan Zeibert. „Celkové výsledky jsou pro mě překvapením, přihodilo se dost věcí, které jsem nečekal. Například to, že přišlo volit tak málo lidí. Naivně jsem si myslel, že když přibylo stran a lidí v nich, bude větší výběr a lidé to ocení. Ale to se nestalo," posteskl si.

Naopak neúspěchem skončily volby pro současného starostu Pavla Heřmana. Jeho volbaTr získala necelých osm procent hlasů, dvě místa v zastupitelstvu a skončila jako osmá. „Výsledek jsme očekávali lepší, ale plakat nebudeme. Nicméně musím říct, že mě celkové pořadí a struktura zvolených stran překvapuje," konstatoval Heřman, jenž si také zároveň povzdechl nad nízkou volební účastí. Oči pro pláč zbyly také trojce kandidátky, současnému místostarostovi Pavlu Svobodovi. Více preferenčních hlasů totiž získala Jolana Smolová, do zastupitelstva tak Pavla Heřmana doprovodí právě ona.

Do zastupitelstva se v Třebíči nepodívá ani lídr křesťanských demokratů. Miroslav Krupica je mezi desítkou úspěšných stran jedinou jedničkou, kterou voliči do zastupitelstva nezvolili. Lídra KDU-ČSL přeskočili Pavel Janata, Josef Klíma a o pouhé čtyři hlasy i Ondřej Križan, jenž se postupem z devátého místa na kandidátce stal skokanem třebíčských voleb.

Požadovaných pět procent potřebných pro volební sukces nezískali ODS a TOP 09, trojici neúspěšných doplňují Svobodní. „Z výsledku nejsem nadšený, to je jasné, ale zároveň jej plně respektuji. Ale spíš než náš neúspěch mě trápí nízká volební účast a vítězství komunistů," uvedl lídr ODS Martin Hladík.
Volební účast v Třebíči dosáhla hranice pouze 35,19 procent. Oproti minulým komunálním volbám jde o značný pokles, v roce 2010 přišlo k urnám 43,08 procent voličů.

Zvolení zastupitelé:
KSČM: Julie Dolejší, Milan Ustohal, Hana Máchalová, Danuše Milotová
ČSSD: Naděžda Dobešová, Vladimír Malý, Petr Vašíček
ANO 2011: Zuzana Kratochvílová, Miloslav Josífko, Pavel Franěk
Pro Třebíč: Pavel Pacal, Jaromíra Hanáčková, Daneš Burket
KDU-ČSL: Pavel Janata, Josef Klíma, Ondřej Křižan
Břehy: Milan Zeibert, Milan Šťastný, Hana Houzarová
Třebíč Občanům!: Jaromír Barák, Alexandra Svobodová, Rostislav Štork
volbaTr: Pavel Heřman, Jolana Smolová
Třebíč můj domov: Marie Černá, Radek Číhal
Ta naše Třebíč: Martin Svoboda