Výsledky voleb jsou velmi těsné. Přes deset procent se dostaly pouze tři nejúspěšnější strany. Vítězná KSČM v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu získala čtyři mandáty. Tři berou ČSSD, ANO 2011, Pro Třebíč, KDU-ČSL, Břehy a Třebíč Občanům. Dvě křesla získali volbaTr a Třebíč můj domov, jedno potom Ta naše Třebíč.

Tři nejúspěšnější

Vítězné straně, tedy KSČM, dalo v Třebíči hlas 12,27 procent voličů. „Dělá mi to velkou radost, to je jednoznačné," řekla jednička komunistů Julie Dolejší. „Momentálně mám ale úplně jiné starosti. Jsem nemocná, mám vysokou horečku, tak to moc řešit nemůžu. Jednání o dalším vývoji si tak necháme až na příští víkend," nechtěla Dolejší spekulovat o budoucím průběhu jednání. Dá se však očekávat, že komunisté radnici neobsadí, spolupráce s nimi je pro většinu dalších politických subjektů jen těžko představitelná či přímo vyloučená.

Julie Dolejší

Výrazně míchat kartami může druhá ČSSD. Sociální demokraté si sice oproti minulým volbám pohoršili hned o dva mandáty a jednu příčku, přesto jim jejich výsledek zajišťuje silnou vyjednávací pozici. „Když jste druzí, nemůžete být nikdy tak spokojení, jako když jste první. Nicméně při roztříštěnosti, jaká v Třebíči panuje, to není žádný velký propadák," zhodnotil výsledek ČSSD lídr Vladimír Malý. „Tři mandáty jsou však slušný vyjednávací potenciál, mělo by se s námi určitě počítat," myslí si Malý. Podle jeho slov by se první nástřel možné koalice mohl objevit už v tomto týdnu, kdy začnou oficiální jednání. Také jej překvapilo vítězství KSČM, přikládá to nízké volební účasti a disciplinovanosti jejich voličů.

Vladimír Malý

Žolíkem by se při jednáních mohlo stát hnutí ANO 2011. U nováčka voleb a víceméně neznámých zvolených zastupitelů je těžké cokoliv odhadnout, nicméně také ANO se na vedení města jistě bude chtít podílet. „Vzhledem k tomu, že jsme v komunálních volbách nováčci, spokojeni s třetím místem jsme," řekla Kratochvílová a dodala: „Nicméně mě zklamala nízká volební účast." ANO posbíralo úspěchy po celé republice, ovládlo Prahu i Brno a v Třebíči je od druhého místa dělilo prakticky zanedbatelné číslo – 0,03 procent a 75 hlasů. „Lidé si zvolili, a budoucí vývoj ukáže, jak to celé dopadne," nechtěla ani Kratochvílová spekulovat.

Břehy si polepšily

V barvách hnutí Pro Třebíč bude další čtyři roky sedět v zastupitelstvu stejná trojice, jako doposud, tedy Pavel Pacal, Jaromíra Hanáčková a Daneš Burket. „V první řadě chci poděkovat voličům. Obhájili jsme tři mandáty, což je pro nás vzkaz, že jsou voliči s naší dosavadní prací spokojení a signál, že v ní máme pokračovat," uvedl lídr a nynější místostarosta Pavel Pacal. Pro Třebíč sice oproti minulým volbám ztratilo asi dvě procenta, ale to Pacal přikládá větší roztříštěnosti. Kvůli ní Pacal očekává také dlouhá povolební jednání a dodává, že Pro Třebíč je připravené dále se podílet na vedení města. „Zklamáním ale pro mě je to, že přišlo tak málo voličů. Kdy jindy by měli dorazit, než v komunálních volbách, které se jich přímo dotýkají?" klade Pacal řečnickou otázku.

Pavel Pacal

Úspěchem dopadly volby pro KDU-ČSL. Křesťanští demokraté berou také tři mandáty. „Vzhledem k nevysokým nákladům na kampaň jde o super výsledek. Na druhou stranu jsem zklamaný z celkové roztříštěnosti, koalici by nyní mohlo tvořit klidně i šest subjektů s hodně křehkou většinou. Náš velmi dobrý výsledek tak bude přetavený v malý vliv na případné změny a skutečné dění ve vedení města," konstatoval Miroslav Krupica, jemuž na kandidátní listině patřilo číslo jedna. Ani to mu ale nestačilo na zvolení, protože ho přeskočili hned tři jeho kolegové, do zastupitelstva se tak vrací Pavel Janata. Devítka kandidátky, Ondřej Križan, Krupicu předstihl o pouhé čtyři preferenční hlasy. „Byl jsem lídr kandidátky, měl jsem na starosti kampaň a dosáhli jsme skvělého výsledku. Svůj úkol jsem splnil," není Krupica z výsledků zklamaný.

Úspěšné Břehy. Milan Šťastný a Milan Zeibert mohou slavit.

Z nynější radniční koalice si polepšily Břehy. Před čtyřmi lety brali dva mandáty, letos to jsou tři a celková šestá příčka. „Z našeho výsledku jsem hodně překvapený, hodně spokojený a děkuji za něj voličům i našim členům," podotkl lídr Milan Zeibert. „Celkové výsledky jsou pro mě překvapením, přihodilo se dost věcí, které jsem nečekal. Například to, že přišlo volit tak málo lidí. Naivně jsem si myslel, že když přibylo stran a lidí v nich, bude větší výběr a lidé to ocení. Ale to se nestalo," posteskl si. S Břehy, stejně jako s KDU-ČSL, se díky třem mandátům v budoucích jednáních také musí počítat.

Barák slaví, Heřman neuspěl

Posledním hnutím, které získalo rovněž tři křesla v zastupitelstvu, je Třebíč Občanům! „Myslím, že jsme dosáhli velkého úspěchu," míní lídr Jaromír Barák, jenž si druhým dechem pochvaluje, že jeho hnutí získalo stejný počet mandátů jako velké strany typu ČSSD a ANO. „Díky tomu, že situace v Třebíči je taková, jaká je, to dopadlo takto vyrovnaně. Stejně si ale myslím, že současné vedení města se udrží v čele. Otázkou je, jestli se ANO či ČSSD budou chtít přidat a ušpinit," zapřemýšlel Barák nad možným vývojem. Tři křesla jeho hnutí budou mít při hlasování sílu, nicméně není příliš pravděpodobné, že by o spolupráci s Barákovci byl mezi ostatními velký zájem, Třebíč Občanům! tak zřejmě bude i nadále hlasitou opozicí.

Pavel Heřman

Zatímco pro Baráka skončily volby úspěchem, jeho názorový oponent, starosta a lídr hnutí volbaTr spokojený není. Heřmanovci získali necelých sedm procent hlasů, dvě místa v zastupitelstvu a skončili jako osmí. „Výsledek jsme očekávali lepší, ale plakat nebudeme. Nicméně musím říct, že mě celkové pořadí a struktura zvolených stran překvapuje," konstatoval Heřman, jenž si také zároveň povzdechl nad nízkou volební účastí. Oči pro pláč zbyly také trojce kandidátky, současnému místostarostovi Pavlu Svobodovi. Více preferenčních hlasů totiž získala Jolana Smolová, do zastupitelstva tak Pavla Heřmana doprovodí právě ona.

Dva mandáty z minulých voleb obhájilo hnutí Třebíč můj domov, do zastupitelstva pronikli opět Marie Černá a Radek Číhal. „Náš výsledek je víceméně takový, jaký jsme očekávali. Do komunálních voleb jsem šla už po sedmé, z toho šestkrát coby nezávislý kandidát pod svým jménem. Jenom jednou se nám podařilo získat tři mandáty, jinak byly vždy dva," komentuje Marie Černá. Ani ona neumí budoucí koalici odhadnout. „Je to totálně rozdrobené, bude hodně těžké dát dohromady rozumnou koalici, která bude mít pevnou většinu," řekla.

Radek Číhal a Marie Černá

Posledním úspěšným hnutím letošních třebíčských komunálních voleb je Ta naše Třebíč. „Zklamání to není, čekali jsme, že se budeme pohybovat na hranici volitelnosti," uvedl lídr hnutí Martin Svoboda, jemuž připadl onen jediný mandát. Rozčarování však současný radní neskrývá nad celkovým výsledkem. „Myslím, že nebyli dostatečně oceněni ti, co pracovali, ale jenom ti, co se vezli," konstatoval Svoboda, kterého nepotěšila ani nízká volební účast. „Buď to lidi nezajímá, nebo to vůbec neřeší a myslí si, že dobře bude pořád," dodal.

Trojice neúspěšných

Požadovaných pět procent potřebných pro proniknutí do zastupitelstva nezískali ODS a TOP 09, trojici neúspěšných doplňují Svobodní. „Z výsledku nejsem nadšený, to je jasné, ale zároveň jej plně respektuji. Ale spíš než náš neúspěch mě trápí nízká volební účast a vítězství komunistů," uvedl lídr ODS Martin Hladík.

Volební účast v Třebíči dosáhla hranice pouhých 35,19 procenta. Oproti minulým komunálním volbám jde o značný pokles, v roce 2010 přišlo k urnám 43,08 procenta voličů.

Zvolení zastupitelé:

KSČM: Julie Dolejší, Milan Ustohal , Hana Máchalová, Danuše Milotová
ČSSD: Naděžda Dobešová, Vladimír Malý, Petr Vašíček
ANO 2011: Zuzana Kratochvílová, Miloslav Josífko, Pavel Franěk
Pro Třebíč: Pavel Pacal, Jaromíra Hanáčková, Daneš Burket
KDU-ČSL: Pavel Janata, Josef Klíma, Ondřej Křižan
Břehy: Milan Zeibert, Milan Šťastný, Hana Houzarová
Třebíč Občanům!: Jaromír Barák, Alexandra Svobodová, Rostislav Štork
volbaTr: Pavel Heřman, Jolana Smolová
Třebíč můj domov: Marie Černá, Radek Číhal
Ta naše Třebíč: Martin Svoboda