Vysvětlení je podle lídra kandidátky nasnadě. Volební komise totiž zasedla v zámku, kde sídlí diakonie, jež poskytuje služby zejména pro seniory. „Hlasovali tam pouze klienti a někteří zaměstnanci, kteří tam žijí," objasnil Palát.

Jeho subjekt s názvem Za Myslibořice tam získal pouhých třiatřicet z 311 hlasů. Z vítězství se tam mohlo naopak radovat uskupení pojmenované Diakonie je součástí Myslibořic (DSM). Podle ředitelky myslibořického střediska diakonie Michaely Grmelové a zároveň jedničky na kandidátce DSM nevznikl název náhodou. „Jsme velkým zařízením na malé vesnici, a myslím, že bychom měli být součástí veřejného dění a že bychom na něj mohli mít i nějaký vliv. Už třeba proto, že zaměstnáváme třicet místních obyvatel," podotkla.

Diakonie Českobratrské církve evangelické poskytuje sociální služby ve 109 zařízeních po celém Česku. Ve svém myslibořickém středisku získala kandidátka složená čistě ze zaměstnanců přes 81 procent hlasů. K volbám v okrsku číslo 2 dorazilo 40 z 96 voličů.

Opačný výsledek zaznamenal okrsek číslo 1, který měl volební místnost v kulturním domě. Sdružení starosty Paláta tam dominovalo. Získalo více než polovinu odevzdaných hlasů a díky vítězství z tohoto okrsku si oproti minulému volebnímu období polepšilo o jeden mandát. „Byli jsme úspěšní. Zisk pěti mandátů z devíti hovoří za vše," řekl Palát.

Smutnit však příliš nemusí ani klienti a zaměstnanci Diakonie, i když mezi 477 myslibořickými voliči z prvního okrsku skončila se ziskem necelých jedenácti procent hlasů poslední ze čtyř stran.

V celkovém součtu obou okrsků získala dvě křesla v novém zastupitelstvu, tedy stejný počet jako před čtyřmi lety. „Myslím, že je to dobrý výsledek, i vzhledem k těm dalším dvěma méně úspěšným stranám, které kandidovaly a získaly po jednom mandátu," připomněla Michaela Grmelová. Zbylých pět získala už zmíněná strana starosty Paláta.

Církev žádá vrácení i obecního majetku

Obcí na jaře hýbaly spory týkající se církevních restitucí. Evangelíci v rámci nich požadují vrácení areálu bývalého lihovaru, dvou rybníků, pozemky v okolí zámku, ve kterém sídlí, a také více jak sedmdesát hektarů lesa kolem vrchu Svatocheň v katastru Myslibořic a Zárubic.

Podle zastupitele Pavla Vejvody, který se do devítičlenného vedení obce dostal jako lídr kandidátky Za rozvoj Myslibořic, to ale volby v obci nijak neovlivnilo. „Co jsem měl možnost zažít, tak spolupráce se zastupiteli z Diakonie byla v minulém volebním období dobrá," řekl.

Starosta Milan Palát se v květnu podivoval, jak je možné, že evangelická církev žádá i o majetek, který již řadu let patří obci.

Vzájemné spory se však prý rychle vysvětlily. „Nějaké hrany tam byly, myslím, že se ale rychle obrousily a fungovali jsme jako zastupitelstvo už v minulém volebním období bez problémů. Věřím, že jednotní a obci prospěšní budeme i v tom nadcházejícím," poznamenal.

Stát zatím o žádné z 66 žádostí evangelíků nerozhodl. Předpokládá se však, že za požadované pozemky, z nichž většina patří obci Myslibořice nebo soukromým vlastníkům, získá církev finanční kompenzaci.

V případě myslibořické Diakonie by to byly miliony korun. Vedení zařízení by je chtělo věnovat mimo jiné i na rozšíření svých sociálních služeb, včetně náborů nových zaměstnanců.