„Ample Strike je letos, co se počtu cvičících týče, menším cvičením. Po prvním týdnu však mohu konstatovat, že si zachoval vysokou úroveň a náročnost. Týmy předsunutých leteckých návodčích, osádky letounů a jednotky pozemních sil podávají vysoké výkony,“ uvedl řídící cvičení Jan Suchý.

Cvičení Ample Strike hostí již pošesté 22. základna vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou. Vojáci cvičí ve vojenských výcvikových prostorech Boletice a Vícenice. Úkolem předsunutých leteckých návodčích je navést piloty vzdušné podpory na nepřátelské cíle.

Let 30 hodin bez přestávky

Vůbec poprvé se v českém vzdušném prostoru objevil americký bezpilotní letoun MQ-9 Reaper. Letoun, který je dlouhý 11 metrů, pro potřeby AMSE19 létá do České republiky z vojenské základny v Polsku. Výhodou tohoto stroje je jeho velká vytrvalost ve vzduchu, bez přestávky dokáže létat až 30 hodin.

V rámci alianční spolupráce poskytlo americké letectvo pro účely cvičení také tankovací letoun KC 135 a strategický bombardér B-52 z americké vojenské základny v Louisianě, který pro potřeby cvičení létá z Velké Británie.

Česká armáda zapojuje do cvičení dva bojové letouny JAS-39 Gripen, čtyři bitevníky L‑159 Alca a dva bojové vrtulníky Mi-24/35. Dále se cvičení účastní například slovenské stíhací letouny L‑39, maďarské vrtulníky Mi-24 či německé letouny EF-2000 Typhoon a PA-200 Tornado.

Simulátor pro britské dělostřelectvo

Vedle terénního výcviku trénují vojáci navádění na cíle také v mobilním simulátoru z Velké Británie, který splňuje standardy NATO. Jedná se o vůbec první simulátor tohoto druhu, který je zcela mobilní. Trenažér dokáže návodčím simulovat různé situace ve virtuálním prostředí včetně reálné komunikace s pilotem naváděného letounu. Přístroj byl vytvořen pro britské dělostřelectvo, jehož příslušníci se cvičení sami účastní.

Letová aktivita bude včetně odletů strojů na domovské základny probíhat do konce týdne. Příští týden se uskuteční vyhodnocení a bilaterální letová spolupráce s bombardérem B-52. Cvičení AMSE19 oficiálně skončí 20. září.

Aliančního cvičení Ample Strike 2019 se vedle České republiky účastní Slovensko, Německo, Maďarsko, Velká Británie a Spojené státy americké.