Zdeněk Smilek měl ve čtvrtek 14. března volno. Kolem desáté hodiny dopoledne doprovázel manželku na pracovní pohovor právě do třebíčské nemocnice. Kvůli špatnému parkování hledal volné místo na druhé straně silnice.

Den otevřených dveří letiště Náměšť
To nejlepší z leteckého dne v Náměšti: ukázka boje, manévry, hašení požáru

Najednou si všiml postaršího pána s berlemi, jak obličejem padl k zemi a zůstal nehnutě ležet. „Zdeněk okamžitě zareagoval. Zapnul světelné výstražné upozornění na vozidle a běžel k němu. Muž nejevil známky života, okamžitě ho proto začal resuscitovat. Nejprve zkontroloval životní funkce a uvolnil dýchací cesty,“ popsala záchranu mluvčí základny Štěpánka Tříletá.

Pomohl mu vojenský výcvik. Jak v základním vojenském kurzu, tak později před výjezdem do zahraniční mise. Celou dobu jsem sledoval hodinky. Po pár sekundách mě pán začal vnímat, ale ne na dlouho. To se párkrát opakovalo, než se mi ho povedlo přivést k vědomí,“ vzpomíná voják.

Zachránil člověka

Postupně si jeho počínání všimli další lidé a Zdeněk Smilek jim začal rozdávat úkoly. Spojili se s dispečerem záchranky a přivolali pomoc. „Do příjezdu lékařské posádky jsem byl odkázán jen na své schopnosti a znalosti. Udržoval jsem zraněného ve stabilizované poloze a poskytl mu z vlastního vozu termofólii,“ popisuje.

Vozidlo se záchranářkou se objevilo rychle. „Přišlo však další překvapení – bylo mi řečeno, že nemají kam pána ve voze umístit. Nakonec se situace vyřešila a byl předán do péče lékařů. Záchranářka se mě ptala, odkud mám takové znalosti. Odpověděl jsem, že jsem profesionálním vojákem u 22. základny vrtulníkového letectva a součástí našeho výcviku jsou i armádní kurzy první pomoci. Na závěr prohlásila, že můžu poděkovat takové přípravě, protože jsem právě zachránil člověka,“ vypráví.

Zdeněk Smilek zahájil svoji profesionální kariéru v armádě v roce 2015 u bojové jednotky 44. lehkého motorizovaného praporu v Jindřichově Hradci jako střelec a poté starší řidič. V roce 2019 vyjel do zahraniční mise v Africe. Během přípravy absolvoval i speciální zdravotnickou přípravu záchrany vojáka v poli. Desátník Smilek přiznává, že několikahodinové dojíždění z Třebíče, kde žije, bylo pro něj i celou jeho rodinu velmi náročné.

„Od letošního ledna jsem na pozici staršího střelce u 225. letky bojové podpory 22. základny vrtulníkového letectva. Konečně začínám mít i soukromý život a mám čas na svou rodinu,“ říká. Ve volném čase se závodně věnuje fitness, fyzioterapii a jeho vášní jsou motorky. Před vstupem do armády byl profesionálním řidičem.

Zdroj: 22. základna vrtulníkového letectva