Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vody ubývá. Vinou počasí i vrtů

Třebíčsko - V posledních letech se na Třebíčsku začínají častěji vyskytovat problémy s hladinou vody ve studních. Suché zimy bez sněhu a pravděpodobně i živelný nárůst vrtaných studní jsou hlavními viníky. I malé obce proto budují vodovody.

4.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archív

Na vodní režim má zcela jistě největší vliv změna počasí, přesněji řečeno místního klimatu, viditelná za posledních několik desítek let. Změny jsou i na Třebíčsku evidentní, potvrzují je místní pamětníci. „Pamatuji zimy, které začaly v listopadu a skončily v březnu. Někdy jsme ještě v březnu bruslívali na rybníku Kuchyňka,“ vzpomněl si na počasí a radovánky v době svého dětství 65letý důchodce z Třebíče.


Souvislou sněhovou pokrývku a trvalý mráz dnes vystřídalo sucho a kolísající teplota. Množství a režim srážek v regionu je jiný než před desetiletími i v ostatních ročních obdobích. Na jaře prý podle pamětníků většinou přišel pořádný liják, který „umyl“ město. V létě zase byly častým jevem malé lokální bouřky. „Za mého dětství se říkalo, že bouřky chodí od Domamile. Dneska spíše od Dukovan,“ dodává manželka důchodce.


Změny v množství srážek jsou dobře patrné na kolísání hladin starších kopaných studní. Jednou z obcí, kde tyto problémy v zásobování vodou posledních několik roků řeší, jsou Horní Vilémovice. Vesnice prodělala jakýsi „ukázkový“ vývoj. Od kopaných studní přešli lidé na vrtané, v současné době se buduje vodovod.


Nejdřív studně, pak vodovod


„Tady to bylo špatné. Když bylo sucho, nebyla ve studnách voda. V roce 2000 jsme proto dělali vrty,“ přiblížil situaci vilémovský starosta Vlastimil Caha.
Na pořízení vrtů přispívala občanům obec. Od té doby je to prý lepší, otázkou však zůstává kvalita vody. Někdo má podle starosty lepší, někdo horší. Vrty se dělaly pro všechny domy v obci, kterých je kolem 40. Ne všichni však z vrtů odebírají, několik domácnosti dosud čerpá z původních kopaných studní. Podle slov starosty Vlastmila Cahy je o napojení na vodovod mezi lidmi zájem. Zatím se dělá hlavní tah k obci, který vede od Čechtína a Benetic. V letošním roce budou dělat vlastní připojení.


Nárůst počtu vrtaných studní je značný. Ve správním obvodu Městského úřadu Třebíč jich v letech 2007 až 2008 bylo nově povoleno na 200.


Podle Pavla Vosátky, vedoucího odboru životního prostředí, je vliv velkého počtu vrtaných studní na hladinu spodních vod však zatím sporný a těžko prokazatelný. Dosud neexistují statistiky odběrů a vydatnosti zdrojů. Vývoj do budoucna však směřuje k přísnější legislativě a důslednému hospodaření s vodními zdroji.

VÍCE SI PŘEČTĚTE V PONDĚLNÍM VYDÁNÍ TŘEBÍČSKÉHO DENÍKU.

Autor: Ivan Přibík

4.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení