„Ve středu spadlo na Želetavsku skoro 18 milimetrů, což je slušné. Mraky byly vidět i nad Třebíčí, nám ale bohužel spadlo jen 1,6 milimetru, což je nic," podotkl agronom zemědělského podniku Agro Mohelno Josef Řezanina.

Na některých polích, kde podnik zasel pro letošní rok řepku, už podle něj puká půda. „Už dlouho nám tady vydatně nezapršelo. Netroufám si říct, že je situace už teď kritická nebo podobná té loňské, ale pokud brzy nezaprší, začnou to plodiny pociťovat," mínil agronom.

Dešťové mraky podle něj zabírají pásy krajiny o šířce třeba jen několika set metrů. To potvrdila i Marie Doleželová z Českého hydrometeorologického ústavu. 
„V některých měsících sice dochází k naplňování průměrných hodnot co se týče vydatnosti srážek, ale zároveň platí, že srážky jsou intenzivnější a pokrývají jen určitou lokalitu," poznamenala.

Kroupy raději ne

Déšť by zemědělci přivítali, lijáky nebo kroupy však ne. „To by mohlo plodiny poškodit a navíc jen málo vody by se dostalo do půdy. Hodně by jí odteklo, než by se stihla vsáknout," popsal Josef Řezanina.

S úzkými srážkovými pásy má své zkušenosti také předseda třebíčské organizace Českého zahrádkářského svazu Blažej Bobek. „Mám zahradu mezi zámečkem v Borovině a Kracovicemi. Několikrát se mi stalo, že v Borovině pršelo a na zahrádce už nespadla ani kapka," líčil.
Ani podle něj zatím pěstitelé nedostatek srážek nepociťují. „Situace není dobrá, ale ani kritická. Kdo záhony se zeleninou zalévá, tak si nemůže stěžovat, kdo ale takovou možnost nemá, tak pro toho jsou i srážky se osmi milimetry vody, jako jsme měli ve středu, málo," poznamenal Blažej Bobek.

Rozdíly posledních dešťových srážek na Třebíčsku jsou velké. Zatímco v Třebíči napršelo za tento týden zatím osm milimetrů, amatérská stanice v Markvarticích zaznamenala přes více než třináct milimetrů. 
„V minulosti takové rozdíly nebývaly. Přijde mi, že se dešťové nebo bouřkové pásy zužují," mínil dvaasedmdesátiletý Blažej Bobek.