Podle Jaroslava Mikyny z krajského oddělení vodního hospodářství to pro malé obce bývá těžké, i když získají dotaci, protože obtížně shánějí peníze na dofinancování stavby. Několikametrové studny u rodinných domů jsou zranitelné hlavně v letech s nedostatkem srážek. "Pokud budou období sucha častější, budou se problémy zvětšovat," podotkl Mikyna.

Vodovod za čtyři miliony korun začíná stavět obec Heřmanice na Havlíčkobrodsku, v níž trvale žije několik desítek lidí. Dotace pokryjí 80 procent nákladů. "Vody je málo a je špatná," řekl starosta Antonín Dvořák. Heřmanice se připojí k asi 1300 metrů vzdálenému vodovodní potrubí, jímž teče pitná voda z Železných hor směrem na Čáslav. Starosta předpokládá, že z 28 domů v obci se jich k vodovodu připojí 25.

Kvalitu vody v pěti obcích zlepší svazek obcí na Třebíčsku. Vodovod pro více než 1200 obyvatel, který se začne stavět v nejbližších dnech, bude stát skoro 48 milionů korun. Nevyhovující místní prameny pak nahradí voda z přehrady Mostiště na Žďársku. "Kvalitních a dostatečně vydatných zdrojů podzemní vody je na Třebíčsku málo," podotkl tajemník svazku Miloš Kokeš.

Stavba potrvá do poloviny roku 2009. Dotace od státu a kraje uhradí 55 procent nákladů, na financování se bude podílet také svazek a obce Čechtín, Chlum, Kouty, Benetice a Horní Vilémovice, jichž se investice týkají.

Díky dotacím bude mít vodovod i obec Radkovice u Budče na Třebíčsku, v níž žije kolem 140 lidí. V svých místních částech postaví vodovod Světlá nad Sázavou a obec Kámen na Havlíčkobrodsku. Posílení a rozšíření vodovodu chystají obce Čejov na Pelhřimovsku, Věž na Havlíčkobrodsku a Dobronín a Jihlávka na Jihlavsku. V tomto roce by ještě mohla získat dotaci na vodovod další tři až čtyři sídla.