Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vodovod by pokryl spotřebu i třikrát

Třebíčsko - Obce a města na Třebíčsku zásobují kvalitní vodou tři zdroje. Dva největší leží mimo území bývalého okresu a oba jsou povrchové. Jde o vodní přehrady Vranov na Znojemsku a Mostiště na Žďársku.

16.12.2016
SDÍLEJ:

Ředitel třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti Jaroslav Hedbávný popisuje, kde všude se pitná voda z přehrady Mostiště na Třebíčsku pije.Foto: Deník/ Kamil Černý

Vodovodu, který do Třebíče a dalších obcí přivádí vodu z Mostiště, které vzniklo přehrazením řeky Oslavy u Vídně nedaleko Velkého Meziříčí, je padesát let.

Na Třebíčsko z něj ročně přiteče milion kubíků pitné vody. Z vranovské úpravny vody Štítary za stejnou dobu třikrát víc. Obě nádrže mají i jiné rozdíly.

Tím zásadním je objem vody, kterou jsou schopny pojmout. „Vranov je podstatně větší než Mostiště, a proto je schopen snáze vstřebat vlivy z okolí, například sucho," řekl ředitel třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti Jaroslav Hedbávný.

To, že by Mostiště Třebíčsku a Žďársku v nejbližších desítkách let nestačilo, ale vyloučil. Na současnou potřebu lidí totiž údajně stačí, aby tamní úpravna fungovala na pouze asi padesát procent svého výkonu. Rezervy v případě navýšení odběrů vody jsou tedy značné.

Navíc se navýšení odběrů vody nepředpokládá. „Při stavbě totiž bylo předpokládáno, že denní spotřeba jedné osoby může stoupnout až na dvě stě litrů vody. Realita je ovšem jiná, na Třebíčsku jde o 60 až 70 litrů. Vše je tedy výrazně naddimenzováno," podotkl Jaroslav Hedbávný.

Vodovod z Mostiště není jen významnou hospodářskou stavbou, ale také zajímavým cílem pro turisty. Na jeho trase lze najít několik podivuhodných objektů, například armaturní šachtu u Rudíkova v podobě ponorky nebo vodojem ve tvaru jehlanu u Hroznatína. „Je to součástí cyklotras. Pro zájemce vznikl i papírový průvodce," dodal tajemník Svazku obcí Vodovody a kanalizace Karel Nedvědický.

Do rekonstrukcí přehrady Mostiště bylo v posledních deseti letech investováno asi půl miliardy korun, za další peníze se obnovuje vodovodní potrubí.

Finance budou brzy potřeba také pro modernizaci úpravny vody u Heraltic, kde se pro Třebíčsko filtruje voda z třetího zdroje nenahraditelné tekutiny.

Autor: Kamil Černý

16.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nečekaná žeň čekala třebíčské plavce na podzimní ceně Motorletu, zleva David Svoboda, Sára Doležalová, Barbora Seemanová a Marie Magdalena Davidová.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Čáslavice - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku se nachází na nenápadném místě nedaleko kostela a hřbitova u Čáslavic. Místo zvané Hanzalův kopeček skýtá zvláště za slunných podzimních dní půvabné rozhledy do všech světových stran.

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení