Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vodní skauti sázejí na přírodu a přátelství

Třebíč - Již více než pětačtyřicet roků mohou děti z Třebíče a okolí trávit volný čas mezi vodními skauty. „Jsme tradiční organizace, pod vedením dospělých vůdců sdružuje kluky a holky od čtyř do šestadvaceti let a nabízíme jim atraktivní program v souladu s posláním a principy skautingu," říká kapitánka Přístavu vodních skautů Žlutá ponorka Eva Novotná.

21.9.2014
SDÍLEJ:

Třebíčští vodní skauti stojí každoročně také za velikonočním průvodem městem.Foto: Deník/František Vondrák

Oddíl vznikl v roce 1968, ale po zákazu skautingu v roce 1970 prosazovali jeho členové vodáckou a skautskou činnost pod hlavičkou pionýra. Hned po roce 1989 tak díky tomu mohla skautská myšlenka najít uplatnění v současném přístavu vodních skautů.

Přístav má základnu na malebném Svojsíkově nábřeží hned nad hladinou řeky Jihlavy. Nyní jej tvoří čtyři oddíly mladších členů, roverský kmen a klub oldskautů. „Celkem je v přístavu registrováno 116 řádných členů, z toho téměř osm desítek dětí," popsala Novotná.

Podle Novotné se vodní skauti od „běžných" liší jen tím, že při výchově využívají vodáckých sportů. „Naše cíle jsou totožné se skautským zákonem a slibem," říká.

Během týdne se členové scházejí na schůzkách, o víkendech pořádají výpravy, v létě jezdí na tábory. Na programu nejsou jen hry, ale děti se na suchu i na vodě učí dobrodružnou formou nové věci a poznávají přírodu.

Zatímco například mnohé sportovní oddíly bojují s nedostatkem mladých, vodní skauti nouzi o potěr. „Máme štěstí, že nám dorůstá generace dětí našich členů. Samozřejmě se ale snažíme oslovovat další děti a mladé ve městě," říká kapitánka.

Klub je proto vidět i ve společenském životě v Třebíči. Každým rokem například organizuje tradiční velikonoční průvod s hrkačkami nebo třeba populární akci pro rodiny s názvem Jezování. „Snažíme se být aktivní, pracovat na tom, aby se město rozvíjelo," popisuje Novotná.

Podle ní není současná, počítačovou technikou obklopená, mladá generace o nic méně nakloněna „tradičnímu" způsobu trávení volného času v přírodě, než byly předešlé. „Děti jsou myslím stále stejné, je jen třeba jim nabídnout dostatečně atraktivní program," soudí.

„Členství ve skautském oddíle jim navíc může prostřednictvím her a zážitků pomoci poznat skutečnou hodnotu přátelství, získat vztah k přírodě a dát příležitost rozvíjet nejen sebe, ale i své okolí," uzavřela kapitánka třebíčských vodních skautů.

Autor: Stanislav Caha

21.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení