Lidé vydají za pitnou vodu nejméně pět stovek ročně navíc. Důvod? Navýšení cen elektřiny a provozních nákladů

Adůvody? Třebíčský svazek obcí a vodárenská akciová společnost (VAS) uvádějí tři.

„Od ledna se zvedá sazba DPH u vody z pěti na devět procent. Dále se zdražily provozní náklady a také je třeba vkládat peníze do investic,“ vyjmenoval ředitel VAS Třebíč Jaroslav Hedbávný.

Co se skrývá za pojmem zdražení provozních nákladů? Několik věcí. Především půjde od ledna nahoru cena elektřiny.

„Na velkoodběrech nám Eon bude účtovat o 15 procent a na maloodběrech o 10 procent víc, než tomu bylo dosud,“ objasnil Hedbávný.

Dále se do cenové kalkulace promítne fakt, že dle nového zákona o ovzduší je třeba provádět přísná měření plynů v čistírnách odpadních vod. Těch má Svazek obcí Třebíč čtyřiadvacet a autorizované laboratoři je třeba zaplatit.

Inflace žene nahoru ceny chemikálií, oprav i služeb. To všechno stále spadá do kolonky „provozní náklady“.

Vydělávejte! Jak? Zdražením

Ministerstvo zemědělství tlačí na svazky obcí, aby snižovaly dotační požadavky na minimum a na nové investice si vydělávaly samy. Jak? Zvýšením ceny vody.

Druhý subjekt v okrese, jenž hospodaří s vodou, Svazek obcí Okříšky, hodlá novou cenu stanovit na valné hromadě v úterý 4. prosince. Předběžně se uvažuje o navýšení o 1,30 koruny. Na setkání se ale ještě bude debatovat o investicích v příštím roce, tudíž konečná suma může být vyšší. Konkrétně se bude týkat kromě zmíněných Okříšek také Přibyslavic, Hvězdoňovic, Krahulova a Petrovic.

Cena kubíku vody bude v obou případech stanovena na kalendářní rok.

Cena vody půjde nahoru také na Žďársku. Tam stoupne o 11,9 procenta. Příští rok zaplatí spotřebitelé na Žďársku 59,20 koruny za kubík. Letos to je „jen“ 52,90 koruny. Rozdíl je tedy 6,30.

V praxi to bude znamenat, že rodina, která ročně spotřebuje osmdesát kubíků vody, zaplatí měsíčně o dvaačtyřicet korun více. To za rok činí 504 korun. „Namontuji spořiče na kohoutky a do nádržky na toaletě. Prát se musí a umývat nádobí a sebe také,“ uvedl Petr Kubíček ze Žďáru nad Sázavou.

Dá se předpokládat, že si odběratelé „provětrání“ peněženek budou kompenzovat minimálně stížnostmi. „Počítáme s tím, že se lidé ozvou, a budeme jim to samozřejmě vysvětlovat. Se zdražením vstupů nic nenaděláme a se zvýšením DPH také ne. Ale třeba na Brněnsku nebo Blanensku cena vody stoupne daleko více,“ sdělil člen předsednictva Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko Josef Vojta.