Většina domácností na Třebíčsku příští rok zaplatí víc za vodu, jeden kubík bude dražší o 3,90 korun oproti letošku. Vyplývá to z informace, kterou zveřejnil svazek obcí Vodovody a kanalizace se sídlem v Třebíči, který sdružuje 124 obcí.
Jeden metr krychlový tak domácnosti v roce 2019 vyjde na 94,58 korun včetně DPH, v roce 2018 je to 90,68 korun včetně DPH. „Cena se zvedne především proto, že meziročně skokově zdraží elektřina, a to o víc jak 30 procent,“ vysvětlil navýšení o bezmála čtyři koruny předseda představenstva vodárenského svazku obcí Pavel Janata.

Položku 94,58 korun za kubík tvoří: vodné 46,64 korun, stočné 35,60 korun a DPH za obě položky dohromady 12,34 korun.

Možná bude i líp

„Hovoří se o tom, že by se měla příští rok snižovat sazba DPH na vodné a stočné z 15 na 10 procent. Ještě to ale nevešlo v platnost. Pokud by se tak stalo, voda by někdy během roku zlevnila právě o to snížení sazby,“ řekl Janata. Podle jeho slov by se snížení DPH následně promítlo do konečného ročního vyúčtování za vodu, přičemž lidé tak či onak normálně v průběhu roku zaplatí zálohy v plné dohodnuté výši.

Třebíčsko je aktuálně v rámci Česka mezi regiony s vyšší cenou vody, na druhou stranu má téměř kompletně zrekonstruovanou vodárenskou infrastrukturu, což není vůbec obvyklé. A do kalkulace ceny nemluví zahraniční soukromí vlastníci, ale obce si ji utvářejí samy.

Teplo z biomasy v Třebíči a Dukovanech

Za teplo lidé v Třebíči v roce 2019 zaplatí stejné peníze jako v tomto roce. Společnost TTS neplánuje zdražování. „Cena tepelné energie zůstane 433 korun bez DPH za jeden gigajoule (1 GJ),“ informovala společnost své zákazníky.Třebíč tak stále patří mezi levněji centrálně vytápěná města v republice.

Třebíč vytápí energie z biomasy. Stejný typ centrálního vytápění mají od loňska i v Dukovanech, kde si je pořídila a stoprocentně vlastní obec. Ani tam nechystají zdražování. Příští rok místní odběratelé zaplatí 300 korun bez DPH za 1 GJ.
Na teplárnu jsou napojeny všechny obecní budovy vyjma kina a sokolovny, dále sedm bytových domů, asi 50 rodinných domů a zámek. „Do konce roku 2020 bude připojeno 80 procent čísel popisných. A myslím si, že ti, co se nepřipojí, časem zjistí, jak velkou chybu udělali,“ je přesvědčený dukovanský nezávislý starosta Miroslav Křišťál. Dukovany patří mezi nejbohatší vesnice v republice díky nadstandardním příjmům, které plynou z blízkosti jaderné elektrárny. Obec si proto mohla dovolit jít do projektu centrálního vytápění za několik desítek milionů korun. Dukovanští nyní mají maximálně výhodnou cenu za teplo.

Autobusy a bazén

Vrátíme-li se do Třebíče, veřejnost vždy zajímá, zda se nebude zdražovat jízdné v městských autobusech nebo vstupné do Aquaparku Laguna. Místostarosta Vladimír Malý (ČSSD) uvedl, že jízdné zůstane stejné. Ani ředitel Laguny Jiří Novák neavizuje zdražování.