„Voda je vždy důležitá, ale její přebytek působí negativně, půda je bez vzduchu. Tam, kde stojí voda, rostliny žloutnou. Na obilí to nepůsobí tolik, zastavilo se,“ popsal situaci předseda Zemědělského družstva Výčapy Jaromír Dobeš. Podle Vladimíra Jurky z Třebelovic dochází kvůli počasí k velkému rozvoji chorob. Družstvo pěstuje mimo jiné i hrách, který prý začíná zahnívat.


„Do ničeho se pořádně nedá vjet,“ posteskl si Václav Posád, předseda Zemědělského družstva v Budkově. Nedaří se proto podle jeho slov včas sklidit plodiny ke krmení ani dělat postřiky. „Je obrovský přetlak na houbové choroby,“ řekl.


Tráva roste rychleji než obvykle


V Třebíči mají plné ruce práce firmy, které se starají o městskou zeleň a sečou trávu. „Roste to hodně rychle. Když je to mokré, nebere sekačka všechno a zvyšuje se nám podíl ruční práce,“ sdělil Jiří Vejdovský z firmy Lesoparky.


„První seče byly pro nás dobré, protože počasí bylo suché a tráva ne moc vysoká. Na druhé seče to narostlo dost rychle,“ sdělil za firmu Park Jan Souček.


S vlhkostí vzduchu, která v posledních dnech panuje, mají problémy starší kamenné stavby. Když je sucho, zemní vlhkost stačí vysychat. Pokud je hodně vlhký vzduch, stoupá zemní vlhkost vysoko po zdech.


Zajímavým indikátorem vlhkosti bývá Zadní synagoga v Třebíči. Tato historická památka se s tímto problémem potýká léta. Trvale tam proto musí běžet odvlhčovač vzduchu.


Změny počasí nesvědčí zdraví. Při dusném a vlhkém počasí si řada lidí stěžuje na únavu, nesoustředěnost nebo špatnou náladu.


Zdravotnická záchranná služba kraje Vysočina zaznamenala v tomto období zvýšený počet výjezdů k chronicky nemocným lidem, kteří trpí srdečními, cévními nebo plicními neduhy. Podle ředitelky záchranky Vladislavy Fialové to ale tak bývá při každých prudších změnách počasí.