„Hlášení o události jsme přijali na linku 112 v úterý odpoledne od jednoho z místních obyvatel. Na místo byla vyslána jednotka třebíčských hasičů, která potok přehradila pěti sorbčními hady a zároveň postavila norné stěny,“ sdělila mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Příval nafty byl tak velký, že nainstalovaná zařízení zůstala na místě i do druhého dne.


Došlo i na jímku


„Nechali jsme v blízkosti průsaku vyhloubit jímku, tak aby nafta netekla přímo do potoka, ale zůstávala právě v ní,“ informoval vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu Třebíč Pavel Vosátka. K odstranění norných stěn a sorbčních zařízení došlo ve středu ráno. „Kromě vyhloubení jímky jsme nechali odtěžit i kontaminovanou zeminu. Naštěstí podloží je v místě průsaku jílovité, což je v tomto případě velké plus. Nafta se nedostane do spodních vod,“ vysvětlil Pavel Vosátka.


Zprvu se celá událost zdála být uzavřenou kapitolou, jenže ve před polednem se v potoce opět objevily skvrny. Následoval stejný postup jako při prvního zásahu, instalace norných stěn a tentokrát hasiči nebezpečnou látku posypali sorbentem. „Je evidentní, že se někde v zemi vytvořila kaverna, která se naplnila a teď z ní pomalu nafta vytéká. Budeme celou situaci pravidelně monitorovat. Do potoka i zeminy uniklo podle našeho odhadu, na kterém jsme se shodli i s hasiči kolem 20 až 40 litrů nafty. Co bylo příčinou úniku zatím nevíme. Celou záležitost prošetřuje policie,“ dodal vedoucí odboru.


Havárie nebo úmysl


„Celá událost je momentálně ve stavu šetření. Nevíme zda došlo k nehodě automobilu a následnému úniku nafty nebo k úmyslnému znečištění. Prozatím není vyčíslena ani výše škody,“ informoval policejní mluvčí René Novotný.